Elektrárna, která stojí na území Ukrajiny, explodovala před 25 lety a ještě nyní je její okolí zamořené radioaktivitou. Jde dosud o největší havárii v dějinách jaderné energetiky, následky pocítili nejen Ukrajinci, ale i lidé v jiných evropských zemích. Černobyl bývá nyní zmiňován i v souvislosti s havárií v japonském jaderném reaktoru Fukušima. Neštěstí v Japonsku tento týden experti navýšili na stejný stupeň jako Černobyl. [celá zpráva]

Čtvrtý černobylský reaktor vybuchl v dubnu 1986. Samotná elektrárna, definitivně uzavřená v roce 2000, funguje nyní jako sklad radioaktivního odpadu. Havarovaný blok byl uzavřen a zakonzervován v mohutném železobetonovém sarkofágu, který byl nad ním postupně vybudován. Speciální systém odvádí zevnitř zbytkové teplo.

Ochranný obal ale praská a bude muset být kolem něj vybudován nový z fondu na stavbu krytu. Ten by měl poškozené místo izolovat alespoň na dalších 100 let.

Do černobylského fondu do konce loňského roku vložilo 29 zemí a EU 864 miliónů eur (asi 21,6 miliard korun) a jsou třeba další stamilióny. Očekává se, že přispět by měly například země, které dosud do fondu nic nedaly. Patří mezi ně i ČR, uvedla česká diplomacie.