Renáta Martoňáková přeložila své děti z místní školy do jiné, když se její děti dostaly do konfliktu s romskými spolužáky. Podobně postupovalo několik dalších rodičů a na škole postupně vznikly speciální třídy pro romské děti, informoval týdeník Plus 7 dní.

„Kluk mi chodil ze školy uplakaný, že mu romské dítě plivlo na svačinu, a když syn hodil svačinu do odpadkového koše, romské dítě ji vybralo a snědlo. A to byl ten nejmenší problém,“ uvedla Martoňáková. Poslední kapkou bylo, když romské dítě o přestávce zmlátilo jejího syna.

Situace v místní škole se zhoršila, když ji začaly navštěvovat děti z obce Ostrovany. Tato obec je známá vysokou kriminalitou a osadou, kde žije početná romská komunita.

Za tři roky opustilo školu v Šarišských Michaľanech postupně 140 žáků. Vedení školy tak přistoupilo k vytvoření oddělených tříd.

Škola kritiku odmítá

„Děti nedělíme podle původu, ale podle toho, jak zvládají učivo. Je pravda, že děti z osady mají s učením značné problémy. Nechceme nikoho diskriminovat, ale některé děti potřebují speciální péči a víc času na pochopení učiva. V oddělených třídách má na ně pedagog víc času,“ říká ředitelka školy Mária Cvancigerová.

Někteří Romové však s oddělenými třídami nesouhlasí. „Chodila jsem na stejnou školu. Ve třídě nás bylo šest Romů. Ostatní spolužáci nás táhli, protože jsme se jim chtěli vyrovnat. Teď jsou romské děti odděleny a nemá je kdo táhnout,“ říká Libuša z osady v Ostrovanech.

Ředitelka školy tvrdí, že zatím nezaznamenala žádné stížnosti. Nevládní organizace podaly na školu žalobu kvůli segregaci a diskriminaci romských dětí.