Vlastní útok provedl muž střední postavy a kavkazského vzhledu ve věku asi 27 let, uvedly dříve úřady. Připustily ale, že mohl mít komplice. „Nevylučujeme rovněž verzi, že se k činu nechal najmout,“ dodal šéf běloruské tajné služby KGB Vadim Zajcev.

Ve středu vyšetřovatelé oznámili zatčení 25letého Bělorusa a dalšího muže. Právě první mladík se vzhledem podobal muži, jenž ve stanici umístil výbušninu. "Přiznali se. Zločin byl objasněn," oznámil později prezident Lukašenko s tím, že ale není ještě znám motiv pachatelů. Dvojice se podle něj přiznala při výslechu v pět hodin ráno.

Běloruský ministr vnitra Anatolij Kuljašov následně řekl, že pachatelé jsou tři a že jde o Bělorusy. Jeden z nich se údajně podílel také na dvou dřívějších atentátech. I podle Lukašenka mají dopadení zločinci na svědomí explozi ve Vitebsku v roce 2005 a v Minsku v červenci roku 2008. K tomu se rovněž přiznali.

V úterý stoupl počet obětí útoku na dvanáct, mezi nimi jsou i tři ruští občané. Z dvou stovek zraněných ale zůstává dvacítka v kritickém stavu.

Úřady oznámily, že rodiny zemřelých dostanou kompenzaci ve výši 10 tisíc dolarů. Pomoc při vyšetřování přislíbilo Rusko. Do Minsku už dorazili dva kriminalisté z ruské tajné služby FSB. Čekalo se i na experty na pyrotechniku z BritánieIzraele.


Dálkově ovládanou bombu udělal amatér

Zajcev dříve upřesnil, že tým vyšetřovatelů pracuje s třemi verzemi atentátu. „První je snaha o destabilizaci situace v zemi,“ prohlásil. Podle druhé za útokem stojí msta mladých extremistů.

„V současnosti vrcholí trestní řízení proti anarchistům. Nevylučujeme, že ze msty vůči KGB mohli spáchat podobný čin,“ řekl. Třetí verze operuje s tezí, že explozi zosnoval vyšinutý člověk.

Výbuchem poničená stanice metra Okťabrskaja

Výbuchem poničená stanice metra Okťabrskaja

FOTO: Reuters

Vyšetřovatelé také oznámili, že nálož o síle kolem pěti kilogramů TNT ležela pod lavičkou na nástupišti naproti druhému vagónu vlaku a byla schovaná ve sportovní tašce.

„S velkou pravděpodobností lze říct, že šlo o zařízení ovládané radiosignálem na dálku,“ upřesnil běloruský ministr vnitra Anatolij Kulešov. Dodal, že nálož byla plná kovových kuliček a hřebíků. „Měla rozesít maximální možnou zkázu,“ zdůraznil.

Nejmenovaný expert na výbušniny agentuře Interfax řekl, že bomba byla vyrobena z materiálu, který je pro teroristy velmi neobvyklý – totiž ze střelného prachu. Potvrzují to podle něj zranění obětí – ty mají totiž charakteristické popáleniny. Pekelný stroj byl podle experta také zjevně vyroben rukou nezkušeného amatéra. V místě po něm ovšem zůstal půl metru hluboký kráter.

Za spekulace kolem útoku hrozí tresty

Skutečný motiv atentátu, za nějž na sebe zatím nikdo nevzal zodpovědnost, je ale i přes zmíněné tři oficiální verze zahalen nejasnostmi. Zahraniční tisk i některá běloruská média spekulují o možném zákulisním boji tajných služeb.

Některá média také nadhazují, že za výbuchem může stát přímo Lukašenkův autoritářský režim, který si tak vytváří záminku k represívnímu upevnění moci. Přímo v Bělorusku ale podobné úvahy mají nyní utrum – tamní prokuratura upozornila, že spekulace o příčinách výbuchu jsou trestné.

„Objevily se nezodpovědné informace pomlouvačného charakteru a různé výmysly, které diskreditují běloruský stát i společnost,“ stojí v prohlášení úřadu. „Generální prokuratura varuje všechny, kdo tragické události využívají ke spekulativním účelům, že takové chování je nepřípustné a může být trestáno v souladu s platnými zákony,“ sdělila prokuratura.