„Při obžalobě amerického občana není spravedlnosti učiněno za dost. Nejenže se obžaloba zakládá na důkazech, které jsou pro soud normálně nepřijatelné, ale jsou to důkazy a nařčení docela pravděpodobně zfalšované (sovětskou službou) KGB,“ píše se ve zprávě oddělení FBI v Clevelandu z roku 1985 o Demjanjukově průkazu, jenž má dokazovat jeho působení v Sobiboru. Sovětský svaz průkaz Američanům předložil o čtyři roky dříve.

Zpráva může zásadně ovlivnit proces s penzistou z Ohia ve prospěch obhajoby, která ve středu pokračuje se svou závěrečnou řečí. Obhajoba už dříve tvrdila, že dokument zfalšovali Sověti. Dokument v průběhu tří desítek let zkoumali experti nejen v USA, ale i IzraeliNěmecku. I během soudního procesu ale odborníci upozornili na možnost, že průkaz nemusí být pravý.

Rodilý 90letý Ukrajinec a po válce dlouholetý občan USA je podezřelý, že v roce 1943 vodil Židy do plynových komor v koncentračním táboře na území okupovaného Polska. Pokud soud Demjanjuka uzná vinným, hrozí mu doživotní vězení.

Demjanjuk popírá, že v Sobiboru byl a že jako zajatý rudoarmějec sloužil SS. Německo obvinil, že jej mučí.

John Demjanjuk
Narodil se jako Ivan Mykolajovyč Demjanjuk 20. dubna 1920 v malé vesničce na Ukrajině. V roce 1951 se odstěhoval do USA a v roce 1958 získal americké občanství a přejmenoval se na John Demjanjuk. V Clevelandu pracoval jako automechanik ve Fordových závodech.
V 70. letech byl bývalým vězněm koncentračního tábora v Treblince označen za dozorce přezdívaného "Ivan Hrozný". V roce 1981 byl zbaven amerického občanství, o pět let později byl vydán do Izraele, kde byl v roce 1988 odsouzen k trestu smrti. Izraelský nejvyšší soud ale nakonec v roce 1993 rozsudek zrušil, neboť se nepodařilo prokázat, že "Ivan Hrozný" byl skutečně Demjanjuk.
Pak se vrátil do USA a v roce 1998 mu bylo navráceno americké občanství. V roce 2002 mu ho ale odebrali podruhé. Podle soudu po válce v žádosti o americké občanství zatajil závažné skutečnosti.
USA se opíraly o německé dokumenty v bývalém SSSR, podle nichž Demjanjuk působil po výcviku v polských Trawnikách jako strážce v Sobiboru, Majdanku nebo Flossenbürgu. Demjanjuk to popřel s tím, že byl v roce 1942 jako voják Rudé armády Němci zajat. Právě v zajetí se ale podle vyšetřovatelů přihlásil do nacistických služeb.
U německého soudu byla v březnu 2009 na Demjanjuka podána obžaloba, podle které se ve vyhlazovacím táboře Sobibor podílel na smrti téměř 29 000 Židů.