"Viděl jsem velký záblesk, pak přišel a hustý kouř. Padl jsem na kolena a plazil se. Těla ležela jedna přes druhé," popsal 52letý Igor Tumaš. Doplnil, že viděl muže z utrženou nohu a spěchal mu na pomoc. "Ale pak jsem zjistil, že je mrtvý," dodal.

Výbuch se udál krátce před 18.00 hodinou právě, když ve stanici vystupovali ze soupravy lidé. Podle svědků se následně ve stanici zřítila část stropu.

Na místě jsou desítky zraněných, uvedla agentura RIA Novosti s tím, že z metra byli vyvedeni či vyneseni zakrvácení lidé. Někteří měli roztrhané šaty, jiní byli bez bot. Z východu z metra stoupal černý kouř.

Výbuch si vyžádal desítky zraněných.

Výbuch si vyžádal desítky zraněných.

FOTO: Anton Motolko , Reuters

Stanice Okťabrskaja se nachází při stejnojmenném náměstí asi jen sto metrů od budov prezidentského úřadu. Je přestupní stanicí mezi dvěma městskými trasami metra.

Jedna z obětí výbuchu

Jedna z obětí výbuchu

FOTO: Vladimir Gridin, Reuters

Bělorusko s autoritářským režimem zažilo v uplynulých letech pumové útoky sporadicky. V roce 2008 zranila v Minsku nálož v den výročí nezávislosti deset lidí. Další bomba byla nalezena opodál nevybuchlá. Ve Vitebsku u hranice s Ruskem na severovýchodě země zase dva výbuchy během jednoho měsíce v roce 2005 zranily asi čtyři desítky lidí.

Muž zraněný při výbuchu v minském metru

Muž zraněný při výbuchu v minském metru

FOTO: Anton Motolko , Reuters