Francie se bude „zrušení“ Štrasburku bránit soudně, tlumočila ministrovo varování agentura AFP.

„Nechci, aby se Evropa uniformně soustřeďovala jen v Bruselu. Štrasburk je místem, kde Evropský parlament volně dýchá, místem, které je daleko od lobbistů,“ řekl Wauquiez a varoval, že Paříž bude štrasburská zasedání bránit u soudu.

„Uděláme vše pro to, aby Evropský parlament ve Štrasburku zůstal. Když bude potřeba obrátit se na Evropský soudní dvůr, tak se na něj obrátíme,“ doplnil ministr s tím, že francouzská vláda nepřipustí žádný klín vražený do zakládajících listin Evropské unie.

Právě ty stanovují, že Evropský parlament, jenž sídlí v Bruselu, ale také v Lucemburku, musí dvanáctkrát ročně zasedat ve Štrasburku.

U soudu už jednou uspěli

Parlament roky volá po změně a zřízení pouze jednoho sídla. Přesouvání poslanců, úředníků a dokumentů z jednoho města do druhého přináší každoroční mnohamiliónové náklady navíc a zatěžuje i životní prostředí, jehož ochranu EU tak vehementně prosazuje.

Volání po „zrušení“ Štrasburku ve středu nově oživilo rozhodnutí poslanců omezit v příštích dvou letech počet zasedání o jedno tím, že se sloučí dvě z nich v jedno. Podle prosazovatelů to není se závazky v listinách v rozporu. [celá zpráva]

Parlament dříve už jednou rozhodl o snížení počtu zasedání, a to na 11 pro roky 1992 a 1993 a pro následující rok na 10. V roce 1996 se však Francie obrátila na Evropský soudní dvůr, který o rok později prohlásil, že zasedání musí být 12 a pouze ve volebním roce 11.

Komentátoři se shodují, že situaci může vyřešit jen Evropská rada, jež se také na zasedáních ve Štrasburku v roce 1992 dohodla. Potíž je, že nové stanovisko Rady by muselo být jednomyslné a tudíž by ho musel podpořit i šéf francouzské vlády. Prezident Nicolas Sarkozy už před lety řekl, že sice dokáže měnit svoje názory, ale „zrušení“ Štrasburku nepřichází v úvahu.