Nemocnice oznámila zákrok až s odstupem – světová premiéra unikátní operace se totiž odehrála už v říjnu 2009.

„Dnes je pacient zdravý,“ ujistil podle televize ARD chirurg Emmanuel Martinod, jenž zákrok řídil. „Musí se podrobovat pravidelným kontrolám, ale vede se mu báječně: může chodit a pobývat na chalupě na venkově.“

Chirurgický zákrok je nejčastěji používanou terapií při rakovině plic, jež způsobuje nejčastěji úmrtí ze všech typů onkologických onemocnění. Když nádor roste uprostřed plicního laloku, musí chirurgové zpravidla odejmout celý tento kus plic. „Ačkoli člověk může žít s jednou plicí. bývá takový zákrok mimořádně riskantní,“ upozornil Martinod s tím, že více než čtvrtina pacientů do 90 dnů zemře.

Umělá průduška, kterou Francouzi pacientovi voperovali, je vytvořena z měkké biologické tkáně, která je vyztužena kovovým pletivovým „rámem“. Výhodou aplikace umělé průdušky namísto transplantace orgánu od cizího dárce je skutečnost, že pacient nemusí brát léky proti nežádoucím odmítavým reakcím organismu, jež onkologickým pacientům většinou ubližují.

Alain Carpentier, profesor chirurgie a prezident Francouzské akademie věd, označil umělou průdušku za zázrak. „Je to jako ze sci- fi,“ řekl.