Ten se z téměř neznámého velitele vyšvihl mezi špičky extremistů poté, co v srpnu podpořil šéfa severokavkazských teroristů Doku Umarova během jeho konfliktu s čečenskými emíry. Napsal to ruský deník Kommersant.

Jako odměnu za věrnost Bjutukajev dostal velení na jihozápadě emirátu a oddíl sebevrahů zvaný Zahrada spravedlivých, který v minulosti vedl Šamil Basajev. Se svými spolubojovníky se nyní skrývá v lesích na čečensko-ingušských hranicích.

Video

Zveřejněny dosud neznámé záběry výbuchu na moskevském letišti

Tajným službám je Bjutukajev známý už ze záznamu, který Umarov vydal krátce po atentátu na letiště. Bjutukajev na něm stojí vedle Umarova a budoucího sebevraha Magomeda Jevlojeva (20), z nějž si udělal poddajnou loutku tím, že v něm vypěstoval drogovou závislost.

Za organizátora atentátu Bjutukajeva označil Čečenec Chasu Batalov (29), hledaný na Kavkaze kvůli několika útokům na policisty a civilisty. Batalov se před úřady skrýval v Moskvě a se sestrou Anželou a dvěma kumpány chtěl prchnout do Evropy. Čtveřice ale byla v únoru zatčena na Kyjevském nádraží v Moskvě už ve vlaku do moldavského Kišiněva.