Organizace Drážďany bez neonacistů, která demonstraci svolala, uvedla už po poledni, že už došlo ke srážkám mezi zástupci extrémní levice s pořádkovými silami. Policie nasadila vodní děla a slzný plyn. Pořádkové síly obklíčily na různých místech skupinky demonstrantů a snaží se jim zabránit v kontaktu s neonacisty.

Do protestů proti ultrapravici se zapojilo na 15 000 lidí včetně extrémní levice.

Policisté nasadili také vodní děla.

Policisté nasadili také vodní děla.

FOTO: dapd, ČTK

Policie se od rána snažila zabránit kontaktu mezi oběma tábory a ochránit soudem povolené vzpomínkové akce krajní pravice před útoky mnohem početnějších odpůrců. Uzavřeny byly mosty přes Labe, aby se demonstranti nemohli volně přemisťovat, napsal server listu Sächsische Zeitung.

Jeden z demonstrantů u ohně v ulicích města.

Jeden z demonstrantů u ohně v ulicích města.

FOTO: dapd, ČTK

Odpoledne se ale počet odpůrců neonacistů stále zvyšoval.  V poledne se podařilo uskutečnit první neonacistické shromáždění na Norimberském náměstí. Zúčastnila se ho asi stovka neonacistů chráněných policií. Skupině asi tisíce odpůrců  přehradila policie vstup na náměstí, aby nedošlo k násilnostem. Studenti z nedalekých kolejí a levicoví aktivisté se opakovaně pokoušeli zátarasy prorazit, policie je však odrážela.

Při nepokojích zasahovalo velké množství policistů.

Při nepokojích zasahovalo velké množství policistů.

FOTO: dapd, ČTK

Tvrdost srážek se stále vyhrocovala. Demonstranti zapalovali popelnice, vytvářeli ohnivé barikády ze dřeva a pneumatik polévaných hořlavinami, nakonec začali vytrhávat chodníkovou dlažbu a na policii vrhali déšť kamení.

Policie proti nim nasazovala vodní děla a slzný plyn. Podle serveru SZ sice nemohli demonstranti v mokrém oblečení v teplotách kolem nuly na ulici dlouho vydržet, jejich řady se však přesto stále rozrůstaly.

Odpůrci neonacistů blokují centrum Drážďan.

Odpůrci neonacistů blokují centrum Drážďan.

FOTO: DAPD, ČTK

Neonacisté se po několika hodinách čekání dohodli s policií, že se nechají pod policejní ochranou převézt vlakem do nedalekého Lipska, kde se jejich vzpomínková demonstrace uskuteční. Jejich ochranu se připravovala převzít lipská policie, uvedla DPA.

Demonstrant zasažený vodním dělem.

Demonstrant zasažený vodním dělem.

FOTO: dapd, ČTK

V loňském roce neonacisté do Drážďan svolali pochod na 13. únor, dorazilo jich kolem 5000. Postavilo se jim několik tisíc odpůrců, včetně českých, a akci tehdy zabránili. [celá zpráva]

Příslušníci extrémní pravice, kterých by podle odhadů policie mohly vyjít do ulic až čtyři tisíce, hodlají v sobotu uspořádat tři separátní pochody.

Jeden z mnoha požárů v ulicích města.

Jeden z mnoha požárů v ulicích města.

FOTO: dapd, ČTK

Neonacisté si připomínají bombardování města angloamerickými svazy z 13. a 14. února roku 1945, kdy zahynulo asi 25 000 lidí a značná část města byla zničena. Pravicoví radikálové to označují za "bombový holocaust" německého národa.

Násilné demonstrace v ulicích Drážďan.

Násilné demonstrace v ulicích Drážďan.

FOTO: dapd, ČTK