Píše o tom v pondělí bruselský server EUObserver s odvoláním na víkendový rozhovor Martyho ve slovinském tisku.

"Západní země věděly celou dobu, co se v Kosovu děje, ale nikdo s tím nic neudělal," podotkl v něm Marty.

Švýcarský senátor už nedávno ve zprávě RE kritizoval údajný mezinárodní obchod s lidskými orgány, které měly být odebírány koncem 90. let srbským vězňům kosovských separatistů. Marty podezírá organizovanou "skupinu z Drenice", která údajně sdružovala představitele Kosovské osvobozenecké armády (UÇK).

 

Každý o tom mlčel. To je opravdový skandál, ne moje zpráva, v níž jen píšu to, co mnozí dlouho vidělivyšetřovatel Rady Evropy a švýcarský senátor Dick Marty

 

Jejím šéfem byl podle něj nynější kosovský premiér Hashim Thaçi. Marty nicméně podotkl, že nikdy netvrdil, že by se Thaçi na obchodu s lidskými orgány přímo podílel. Je ale podle něj obtížné si představit, že by o něm nikdy neslyšel.

"Každý o tom mlčel. To je opravdový skandál, ne moje zpráva, v níž jen píšu to, co mnozí dlouho viděli," uvedl Marty, jehož zpráva pro RE vyvolala rozporuplné reakce i velký zájem médií.

Obvinění nyní v Kosovu prošetřuje unijní mise Eulex. Marty ale poukazuje na problémy, které tato mise údajně má.

"Není tam žádné utajení. Všichni překladatelé jsou místní, pracuje tam hodně místních lidí. Proto také i ty nejdůvěryhodnější informace systematicky unikají," řekl. Pokud by prý dal Eulexu jména svědků, s nimiž mluvil při vypracovávání zprávy, pak by okamžitě byl jejich život ohrožen.

Podle něj by bylo na místě vyslat do Kosova zahraniční vyšetřovatele, kteří by měli k ruce také důvěryhodný program na ochranu svědků. Podle něj ale Evropa bude proti tomu, protože by to ukázalo její dřívější neochotu jednat.

"Na to Evropa nikdy nepřistoupí, protože dobře ví, že moji svědci by opravdu mluvili a odhalili, že velká část evropských politiků věděla celou dobu, co se v Kosovu děje. Myslíte si, že Brusel chce něco takového slyšet?" dodal.