„Hluboce lituji ztráty životů,“ řekl Blair s tím, že jestliže toto nebylo patrno z jeho prvního slyšení před komisí loni v lednu, pak to bylo špatně interpretováno. Z galerie se do toho ozvaly výkřiky, že na Blairovu lítost je už pozdě.

Tony Blair byl zásadním spojencem amerického prezidenta George W. Bushe, který invazi do Iráku prosazoval. Druhé Blairovo slyšení nepřineslo nic nového. Expremiér navíc už před pátečním vystoupením zveřejnil 26stránkové prohlášení reagující na dotazy komise.

Na potíže při obejití OSN upozornil i Bushe

Blair potvrdil, že jeho poradci ho upozorňovali, že invaze do Iráku bez příslušné rezoluce OSN by mohla být nelegální. Odmítl však, že by s nimi nebo s poslanci manipuloval.

Blairův bývalý právní poradce tento týden před vyšetřovateli řekl, že ho zklamalo premiérovo vystoupení v parlamentu, v němž tvrdil, že by útok bez rezoluce legální byl. Lord Goldsmith řekl, že o tom přesvědčen nebyl, o čemž informoval i Blaira. Skutečností nicméně zůstává, že nakonec v předvečer invaze v březnu 2003 uznal zákonnost invaze v dopise.

Blair tvrdí, že po teroristických útocích z 11. září už nešlo hrozbu v podobě Husajna ignorovat a zahrávat si s ní. Nemá ani pochybnosti o tom, že by Saddám případnou novou rezoluci OSN neobcházel.

Expremiér potvrdil, že podporu vyjádřil Bushovi v dopise, který ale zveřejněn nebude. Blair jeho znění shrnul. Bushovi napsal, že budou-li spravedlivé důvody, bude za ním stát navzdory všem těžkostem. Zároveň poukázal na těžkosti v souvislosti s postupem bez požehnání OSN.