Klaus je v ruské metropoli na soukromé návštěvě, nicméně v moskevském Bílém domě, sídle ruské vlády, s ním asi tři čtvrtě hodiny jednal Putin, považovaný i po odchodu z Kremlu za nejmocnějšího ruského politika. Podle hosta se hovořilo hlavně o ekonomice - a i úvodní slova obou politiků, která mohli slyšet novináři, byla věnována česko-ruskému obchodu. Putin a Klaus se obešli bez tlumočníka, hovořili rusky.

"To, že ruská strana má tento zájem, je naprosto logické a pochopitelné. Myslím, že ten zájem respektujeme, a jde o to, abychom si my potom rozumně vybrali," řekl Klaus po setkání českým novinářům. "Ten fakt, že oni (Rusové) slibují, že 60 procent subdodávek půjde z naší domácí české strany, jistě bude jedním z faktorů, který bude ovlivňovat naše definitivní rozhodování," poznamenal prezident.

Současně připustil, že i zahraničněpolitický faktor bude důležitý. "Ale přeci jen jistý posun v mezinárodním ovzduší vidíme," dodal Klaus a upozornil, že Rusko se příští týden zúčastní summitu NATO v Lisabonu a aliance má zájem o partnerské vztahy s Ruskem. "Myslím, že i to jsou věci, které na to mají vliv," poznamenal.

Zájem mají i USA a Francie

Do tendru na dostavbu Temelína se kromě česko-ruského konsorcia Škoda JS-Atomstrojexport přihlásily americký Westinghouse a francouzská společnost Areva. Objem celého kontraktu, čítajícího kromě dvou nových reaktorů příslib tří dalších stejného typu, by se měl pohybovat v řádu stovek miliard korun. O vítězi tendru na dokončení Temelína by podle premiéra Petra Nečase mělo být rozhodnuto v roce 2013.

"Doufáme, že se tendr uskuteční, že se ho zúčastní toto konsorcium (Škoda JS-Atomstrojexport) a že zvítězí," řekl minulý měsíc ruský vicepremiér Alexandr Žukov, který byl dnešní schůzce s českým prezidentem přítomen. Podle Klause by však stejná slova nejspíše pronesl i člen francouzské či americké vlády. S premiérem Putinem český prezident podle svých slov jednal i o dalších ekonomických projektech, nejen o Temelínu.

Putin navštívil Českou republiku ještě jako prezident v březnu 2006, ale o jeho případné cestě do Česka ve funkci premiéra se podle Klause nehovořilo. "Jestli je něco v úvahách, tak je to příjezd prezidenta Medveděva," poznamenal Klaus a dodal, že i Putin se zmínil o možnosti, že by se ruský prezident mohl zúčastnit zahájení výstavy pokladů Kremlu na Pražském hradu, připravované na příští rok.

Dmitrij Medveděv se už do Prahy podíval, letos v dubnu, ale jen kvůli podpisu nové odzbrojovací dohody s USA.

Klaus je v Rusku už posedmé

Klaus jako prezident je nyní v Rusku už posedmé, tentokráte jako host ruské banky Alfa, která jej pozvala jako hlavního řečníka na slavnostní předání ceny pro zahraniční společnosti působící v Rusku.

Největší soukromá ruská banka patří do impéria Michaila Fridmana, označeného časopisem Forbes za třetího nejbohatšího Rusa; podle časopisu Finans je pátý. Na trhu spotřebitelských úvěrů patří mezi hlavní konkurenty ruské banky nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Cenu, kterou letos získala společnost Danon, Alfa-bank uděluje spolu s oxfordskou obchodní univerzitou od roku 2003. Ve stejné roli jako Klaus v minulosti vystoupili i bývalý britský premiér John Major, bývalý šéf německé diplomacie Joschka Fischer či bývalý americký ministr obrany Donald Rumsfeld, všichni ale až po odchodu ze státních funkcí.

Klaus se letos v květnu v Moskvě zúčastnil oslav vítězství ve druhé světové válce, kdy odmítl vnímání Ruska jako hrozby pro českou bezpečnost.

O Temelínu hovořil Klaus i loni v říjnu při státní návštěvě Ruska. "Je dobře, že se významná ruská firma snaží podílet na dalším pokračování jaderné energetiky v ČR," řekl tehdy český prezident po jednání se svým protějškem. List Kommersant si Klausovu větu vyložil jako známku, že snahy Moskvy, aby Češi nepřijali politické rozhodnutí ve prospěch Američanů, nebyly marné.