Americké úřady koncem června zatkly deset ruských špehů. [celá zpráva]

V červenci je na vídeňském letišti vyměnily s Moskvou za čtyři jiné Rusy, již dříve odsouzené za vlastizradu kvůli údajné špionáži pro Západ. Šlo o největší výměnu od konce studené války. [celá zpráva]

Jedenáctému ruskému špionóvi, dopadenému na Kypru, se po propuštění na kauci podařilo uprchnout. [celá zpráva]

Zrada z vlastních řad

To, že špionážní aféra byla důsledkem zrady, ruské úřady neskrývaly. "Je to výsledek zrady a zrádci vždy končí špatně, zpravidla začnou pít, nebo brát drogy," prohlásil premiér Vladimir Putin při setkání s vypovězenými špehy. Jméno zrádce, který síť prozradil, však premiér nevyřkl a úřady je dosud úzkostlivě tají.

Plukovník měl dceru v USA a odmítl povýšení

Rozvědka podle listu nevěnovala pozornost skutečnosti, že Ščerbakovova dcera už dávno žije v USA. "Je divné, proč nikoho nezarazilo, že člověk v takové funkci má příbuznou v zahraničí. Je to jen jedna z mnoha otázek, o kterou se zajímá vyšetřování," řekl list nejmenovaný rozvědčík, obeznámený s pátráním.

SVR nezarazilo ani to, že rok před aférou Ščerbakov odmítl povýšení, které by však znamenalo prověrku na detektoru lži. Nejspíše už tehdy spolupracoval s Američany.

Ščerbakovův syn, který pracoval v ruské protidrogové agentuře, podle deníku spěšně odletěl do USA těsně před odhalením ruských špehů, samotnému Ščerbakovovi se podařilo zběhnout ještě dříve, tři dny před červnovou návštěvou ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva v USA. Pak následovalo zatýkání ruských špehů, protože Američané se obávali, že je Moskva stáhne. Zatčení však bylo oznámeno až 28. června, po Medvěděvově návratu do vlasti.

Zemětřesení v rozvědce

Bývalí kolegové mají plukovníkovi nejvíce za zlé, jak Američanům vydal nejcennějšího z agentů, pětašedesátiletého Michaila Vasenkova, který pod falešnou identitou módního fotografa Juana Lazara od 60. let žil ve Španělsku a pak v Chile, kde se oženil s peruánskou novinářkou Vicky Pelaezovou.

Vicky Pelaezová na archivním snímku z roku 1984

Vicky Pelaezová na archivním snímku z roku 1984

FOTO: Reuters

Novomanželé na pokyn moskevské centrály přesídlili do USA. S prostředím se sžil natolik, že ruštinu téměř zapomněl. Vyšetřovatelům se odmítal doznat, ačkoliv mu prý zlomili nohu a tři žebra, než jej usvědčil právě zběhlý Ščerbakov.

SVR čeká výměna vedení, možná i výměna šéfa Michaila Fradkova za šéfa prezidentské kanceláře Sergeje Naryškina a sloučení s hlavní tajnou službou FSB. "Fiasko je důvod k zamyšlení," nechal se prý slyšet prezident Medvěděv, který zřejmě deportované agenty vyznamenal.