Předpokládá se, že patřily ke stejné skupině kulohlavců černých, kteří podobně uvízli na Hebridech na konci října. Nynější úhyn v Donegalu je jeden z největších v irské historii, řekl podle BBC Simon Berrow z irské organizace pro delfíny a velryby. Podle něj v tom hraje roli námořní sonar.

„Minulý týden se vyplavilo 30 až 40 velryb na pobřeží Vnějších Hebrid. Vypadalo to, že mířily ke břehu. Bylo špatné počasí. Potom je už nikdo neviděl,“ říká Berrow.

Velryby mají velmi silné sociální vazby, proto zde podle vědců uhynuly nemocné i zdravé kusy. Podle Berrowa se v oblasti jižního Uistu pohybovalo Královské námořnictvo a poté se přesunulo jinam.

V USA při cvičeních sonary zakázali

Jeho kolegové jsou přesvědčeni, že sonarové zařízení mohlo narušit navigační schopnosti tohoto do velkých hloubek se potápějícího velrybího druhu.

Mluvčí Královského námořnictva to však odmítá. Když velryby na pobřeží u jižního Uistu uvízly, nejbližší námořní loď byla 50 mil vzdálená, říká. Z takové vzdálenosti podle mluvčí není možné, aby sonar velryby ovlivnil.

Již v minulosti námořnictvo popřelo, že by zvuk sonaru z jejich lodí mohl narušit chování velryb.

V USA ale v letech 2007 a 2009 zakázali používat středně-frekvenční sonar při cvičeních. Soudy tam rozhodly, že tato zařízení skutečně mohou ohrozit mořské živočichy.