Zakajev, kterému bez problémů Polsko dalo vízum, byl zatčen, když mířil do budovy prokuratury, uvedla polská televize. Chtěl se tam zeptat, proč je stíhán.

Na Zakajeva, který byl mluvčím zabitého čečenského vůdce Aslana Maschadova, vydalo Rusko mezinárodní zatykač. Podezřívá jej, že se účastnil teroristických akcí a podílel se na vraždách a únosech. Exilový vůdce Čečenců, který dostal v roce 2003 azyl v Británii, obvinění odmítá.

Polská generální prokuratura ve středu informovala, že Zakajevovi hrozí v Polsku zatčení Polský premiér Donald Tusk ve čtvrtek v Bruselu řekl, že kvůli tomu, že na Zakajeva byl vydán zatykač, budou muset polští prokurátoři zahájit proces jeho vydání do Moskvy. Naznačil, že vydán asi nebude.

Ahmed Zakajev

Ahmed Zakajev

FOTO: fotobanka Profimedia

"Ale musím vás uklidnit, proces extradice se nerovná samotnému vydání a zcela jistě Rusko nemůže počítat s tím, že se Polsko rozhodne k jeho spokojenosti," uvedl Tusk.

"Šance, že Achmed Zakajev bude vydán ruské straně, je nulová," citovala polská agentura PAP nejmenovaný zdroj z vládních kruhů.

Rusko na vydání trvá

"Důkazy jsou ale dostatečně pádné. Polsko má všechny podklady k tomu, aby Zakajeva do Ruska vydalo," konstatoval šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Konstantin Kosačov v rozhovoru pro tiskovou agenturu ITAR-TASS.

Dodal, že Moskva "přijala s uspokojením zprávu o tom, že polské orgány Zakajeva přece jen zadržely".

Ve hře jsou nyní podle Kosačova tři varianty - buď bude Zakajev vyhoštěn do Británie, kde trvale žije, nebo bude vydán Rusku, případně bude propuštěn pro nedostatek důkazů. Varšavská obvodní prokuratura po výslechu Zakajeva navrhne jeho dočasné uvěznění.

Zakajev byl v Polsku už několikrát, jeho návštěva ale ještě nikdy nevyvolala takový rozruch jako nyní.

Polský premiér Donald Tusk

Polský premiér Donald Tusk vyloučil vydání.

FOTO: Peter Andrews, Reuters

Moskva má ke Světovému kongresu čečenského národa, který se koná v Pultusku 60 kilometrů severně od Varšavy, zásadní výhrady. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu připomněl, že kongresu se má zúčastnit řada osob, na které byl vydán mezinárodní zatykač a že jeho země počítá s tím, že to Polsko bude mít na paměti.