„Polek, které porodí dítě a předají ho zájemcům, jsou stovky,“ informovalo páteční vydání listu Polska The Times. Při pozorném procházení různých internetových fór redaktoři jen na jednom z nich narazili na více než 600 ochotných žen, které jsou připraveny porodit dítě na objednávku.

„S novorozenci se v Polsku obchoduje beztrestně, jelikož zákon umožňuje takzvanou adopci z nouze, když rodička uvede, že nemá za co dítě vychovat,“ uvedl list. Dodal, že žena, která porodí na objednávku, se zřekne svého dítěte ve prospěch konkrétního manželského páru a soudy v takovýchto případech nedělají ani jedné ze stran potíže. Trestné stíhání je možné pouze u těch, kdo by chtěli zprostředkovat prodej novorozence.

Ročně v Polsku zaznamenají okolo 900 adopcí „z nouze“ a přinejmenším polovina z nich je z porodů na objednávku, uvádí článek. Policie o praktikách ví, ale nic s nimi nenadělá. „Před týdnem jsme v Kaliszi zadrželi muže, který bezdětným manželským párům předal nejméně 12 novorozenců od matek, které je za peníze odnosily, nebo nechtěly,“ uvedla policejní mluvčí Malgorzata Golszewská. Na něj se však zákon o zákazu obchodu s lidmi nevztahoval, doplnila.