„Evropská komise Itálii zamítla podobný plán v minulosti. Na zářijovém zasedání šéfů rezortu vnitra chci prosadit změnu tohoto postoje,“ řekl ministr vnitra Roberto Maroni pro sobotní vydání milánského listu Corriere della Sera .

Maroni, člen protipřistěhovalecké strany Liga severu, přivítal vyhoštění desítek Romů z Francie do Rumunska v rámci „dobrovolné repatriace“. Vyslovil se pro to, aby byla povolena povinná deportace Romů nesplňujících základní kritéria pro pobyt v zemi: „Ano, mám na mysli vykázání, nikoli asistované či dobrovolné repatriace. Samozřejmě jen pro ty, kteří porušují požadavky na pobyt v jiných členských státech: minimální úroveň příjmu, přiměřené ubytování a nezatěžování systému sociálního zabezpečení. To by se týkalo všech občanů Unie, nejen Romů.“

Vláda už v roce 2008 navrhla brát Romům a jejich dětem otisky prstů. po ostré kritice levice a církve částečně ustoupila s tím, že opatření může postihnout Romy bez dokladů. Premiér Silvio Berlusconi obviňuje levici, že si přeje „invazi cizinců“.