Vojáci se musí v nafukovacích člunech chopit vesel, aby je dostali do pohybu. Většinu místa ve člunu tak zabírají veslující vojáci a pro zachraňované není místo. Armáda může nafukovací čluny používat pouze na výcvik a na prezentace pro veřejnost. Galko se omluvil občanům povodněmi postižených oblastí Slovenska za to, že armáda nemohla z tohoto důvodu účinněji zasáhnout.

V roce 2008 neprošlo zkouškami 23 z 24 starých člunů sovětské výroby. „Našim požadavkem byl jednoznačně nákup člunů s motory,“ uvedl zástupce náčelníka generálního štábu Peter Gajdoš. Ženijní jednotky v Seredi a v Michalovcích však dostaly čluny Zodica FC 470 bez motorů. Podle Galka se navíc čluny nakupovaly bez veřejné soutěže, na základě nabídky jediné firmy. „Konkurence nabízela čluny o polovinu levnější,“ dodal Galko.

Exministr obrany Jaroslav Baška prohlásil, že Galko se snaží zakrýt skandál s nezákonným jmenováním šéfa Vojenské zpravodajské služby, který neměl bezpečnostní prověrku, a proto upozorňuje na čluny. „Je smutné, že ministr obrany zneužívá povodně a neštěstí lidí na to, aby zakryl vlastní přešlapy,“ dodal Baška.

Galko už před časem upozornil na podezřelý kontrakt na modernizaci vrtulníků a nákup nevyhovujících vysílaček. Tyto obchody uskutečnil resort obrany před červnovými volbami.