Franz Limpl odpověděl týdeníku Profil na dotaz, zda Haider od Saddáma dostal peníze zcela jednoznačně: „Jo, vím, že za to byly zaplacené peníze. Nemám informace o přesných sumách, které byly předány. To měl vždy na starosti Haiderův sekretář Karl Heinz Petritz. Měl jsem pocit, že Haider sám s ním nechtěl mít oficiálně nic společného."

I k sumám, které Haiderově straně Svobodných předával irácký obchodník ve Vídni, se ale Limpl nakonec vyjádřil: „Co jám vím, při první návštěvě to bylo 500 000 dolarů. Petritz se pak v mém domě v Bagdádu rozčiloval, že je to příliš málo. Počítal s miliónem až dvěma. Pořád říkal, že se musí naplnit prázdná stranická kasa. Po druhé návštěvě to byly dva milióny. Saddám se mě pak ptal, jestli částka byla v pořádku."

"To jsou naprosto nesmyslná tvrzení. Pan Limpl fantazíruje. Ani Haider, ani já jsme nikdy peníze z Iráku nedostali. Podám žalobu," reagoval pro týdeník Profil Petritz podle ČTK.

Husajn platil i za Haiderovo vyjádření v televizi

Podle Limpla Saddám stál i za legendárním rozhovorem Haidera pro televizi Al-Džazíra, kde korutanský hejtman řekl, že nevidí Irák jako říši zla a že by se arabské země měly vymanit ze závislosti na USA. „Bez pochyb tomu tak bylo. Po interview přišla další platba, ale její výši neznám,“ řekl Limpl.

Irácký diktátor podporoval i další projekty

Limpl dále uvedl, že Husajn také podpořil Irácko-rakouskou společnost, založenou Ewaldem Stadlerem, který se jedné z návštěv v Bagdádu účastnil a měl též dostat nějaké peníze. [celá zpráva]

Irácký diktátor finančně podpořil i léčbu iráckých dětí v Klagenfurtu.

Brání se i Stadler. Tvrdí, že dokument o financích pro Haidera a irácko-rakouskou společnost je padělek. Uvedl, že peníze z Iráku byly na léčbu iráckých dětí. Limpl magazínu řekl, že na léčení byly ale jiné peníze.

Limpl stál v pozadí návštěv Haidera v Bagdádu

Limpl přiznal, že návštěvy sám pomáhal organizovat. Od roku 1981 působil v Bagdádu jako obchodník a kontakty získával přes irácké ministerstvo průmyslu. „Měl jsem jedenáct let vztahy s iráckým státem a prakticky jsem se znal s celou bývalou špičkou státu včetně Saddáma Husajnam," řekl Limpl.

„V jednom osobním rozhovoru s Husajnem jsem navrhl, že spojení s mezinárodně známým Jörgem Haiderem by v Evropě pozitivně ovlivnilo obraz Iráku i Husajna," dodal. Současně ale dodal, že všechny aktivity podnikal bývalý irácký velvyslanec ve Vídni.

Limpl se s Haiderem znal přes 25 let. Limplova žena byla v Korutanech poslankyní zemského sněmu za Haiderovu Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ). Když Haider stranu opustil a založil Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ), následovala ho.

Haider, který se na podzim 2008 zabil při autonehodě, byl v roce 2002 v Iráku celkem třikrát.

Dokumentů je více

Profil už dříve zveřejnil dokument potvrzující platbu Iráku Haiderovi. Když ale deník Die Presse arabský dokument otištěný v Profilu předložil iráckému ministerstvu vnitra, šéf, který ho před dvěma lety měl parafovat, jeho pravost popřel.

Rakouští vyšetřovatelé nalezli letos v únoru při domovní prohlídce deník někdejšího generálního tajemníka FPÖ Waltera Meischbergera. Píše v něm o penězích pro Haidera z Libye a Iráku a o následných tocích financí do Lichtenštejnska a Švýcarska.[celá zpráva]