Ruští ekologové hovoří o cenzuře, stránka lesů podle nich informovala o požárech přesněji než ministerstvo.

"Šéf ministerstva pro mimořádné situace Sergej Šojgu v pátek vyzval ministerstvo vnitra, aby se 'vypořádalo' s webem, na kterém se objevila 'lživá informace o požárech v oblastech znečištěných černobylskou havárií v Brjanské oblasti'. Hned po ministrově vyjádření stránku zavřeli 'kvůli technickým pracím' a od neděle je vůbec nedostupná," konstatoval Kommersant.

Web ještě 6. srpna informoval, že v lesích zasažených po Černobylu zuří 28 požárů na ploše 269 hektarů.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Hořící Rusko

 

Uzavření webu požadoval i policejní generál

Podle listu se zablokování stránky u jejího správce v neděli ráno také domáhal nejmenovaný policejní generál. Správce však odmítl, protože místo pokynu z ministerstva vnitra dostal jen e-mail z bezplatné schránky elektronické pošty. "Samozřejmě jsme odpověděli, že to nemůžeme považovat za oficiální žádost," konstatoval pracovník správcovské firmy.

Ale i tak byla stránka správy lesů uzavřena, ačkoliv podle právníků se tak formálně může stát pouze z rozhodnutí vyšetřovacích orgánů či na příkaz soudu, což se obvykle děje v případech souvisejících s extremismem. Nicméně připouštějí, že vláda má právo kontrolovat, co se publikuje na stránkách vládních úřadů - a správa lesů je podřízena ministerstvu zemědělství. Na druhé straně však ústava dává občanům právo na informace o stavu životního prostředí.

Ucpávají ústa těm, kdo vědí, tvrdí ekologové

Ekologové nepochybují, že stránka byla uzavřena na pokyn ministerstva pro mimořádné situace, které se prý snaží zamaskovat skutečný rozsah pohromy. Podle ruské pobočky Greenpeace byly tři velké požáry v radioaktivitou silně znečištěných lesích vidět i na snímcích z vesmíru, nemluvě o menších požárech. "Ministerstvo ucpává ústa těm, kdo vědí, co se děje," tvrdí Vladimir Slivak z organizace Ekozaščita, podle něhož jsou lesníci nejlépe obeznámeni se situací v terénu.

Odpovědnost za uzavření stránky dosud na sebe žádný úřad nevzal.

Hned po zveřejnění informace o požárech v "černobylských" lesích hlavní sanitární lékař ministerstva zdravotnictví Gennadij Oniščenko uklidňoval, že v daných oblastech je prý "úroveň radiace jako na Rudém náměstí v Moskvě".

Úřady ještě v neděli informovaly, že plocha požárů v zemi se opět snížila, a to na 53 500 hektarů.