Při incidentu bylo zraněno jedenáct mladých turistů z ČR, devatenáctiletý chlapec ve středu v kaunaské nemocnici zemřel. [celá zpráva]

Skupinu na cyklistickém výletě zastihl déšť a v opuštěném objektu se chtěli schovat.

Místní tisk v pátek upozornil, že z ublížení na zdraví a nově i ze zabití z nedbalosti zřejmě bude obviněn 67letý Antanas Koženiauskas, jehož zemědělský podnik podle informací úřadů zmíněnou nemovitost vlastní.

Muže už policie vypátrala a ve čtvrtek vyslechla – zatím jen jako svědka. Koženiauskas přitom popřel, že by byl vlastníkem nemovitosti. Starosta města Babtai Jonas Praškevičius ale místním médiím řekl, že archivní záznamy dokazují, že objekt byl v roce 1992 předán Koženiauskasovu podniku.

Muži hrozí řada žalob

To potvrdila i okresní prokurátorka Vitali Gabartieneová. „Nashromážděné údaje ukazují, že Koženiauskas byl faktickým uživatelem budovy. Podle dokumentů, které máme, ho kaunaská radnice už v roce 2008 varovala a upozornila, aby narušené stavení zboural,“ prohlásila.

Česká ambasáda ve Vilniusu čeká, až obdrží vyšetřovací protokoly, o které už místní policii oficiálně požádala.

„Jestli dospěli k závěru, že on je za to zodpovědný, pak chápu, že ho budou vyšetřovat,“ řekla Právu zástupkyně velvyslance Martina Heranová.

Místní tisk upozornil, že české pojišťovny se velmi aktivně zajímají o průběh vyšetřování. V případě, že bude Koženiauskasovi vina prokázána, hrozí mu řada žalob o hrazení léčebných výloh, převozů zraněných mladých lidí i dalších výdajů.

Pravděpodobně by se nevyhnul ani placení odškodného za morální újmu rodině zesnulého mladíka a zraněným.