Agentura dodala, že obě ženy byly v pátek byly propuštěny z nemocnice "ve výborném stavu". O Češce napsala, že je to matka sedmiměsíčního dítěte. Angličanka byla už po třech nebo čtyřech dnech schopna mluvit. Totožnost pacientek nebyla oznámena.

Operace uskutečnili 6. a 13. července chirurgové z florentské kliniky Careggi. Použili přitom kmenových buněk, jež umožnily darované průdušnici regenerovat tkáň a vytvořit orgán biologicky blízký originálu, napsala agentura AP.

Průdušnice dárce byla předem zbavena všech živých buněk, takže se z ní stala inertní struktura. Před transplantací do ní byly injektovány kmenové buňky příjemkyně. Tento postup údajně odstraňuje riziko, že pacientovo tělo transplantovaný orgán odmítne a umožňuje regeneraci průdušnice během dvou nebo tří měsíců. Průdušnice mezitím zůstává funkční.

Počítačem vytvořený obraz ženského dýchacího systému, v rámečku je oblast průdušnice.

Počítačem vytvořený obraz ženského dýchacího systému, v rámečku je oblast průdušnice.

FOTO: fotobanka Profimedia

Každá z obou transplantací trvala asi deset hodin a podílelo se na ní kolem 40 lékařů a zdravotníků.

Paolo Macchiarini, který lékařský tým vedl, řekl, že "tyto dva zákroky otevírají nesmírný prostor pro léčení všech patologií, nejen benigních, ale i maligních (...) nejen na průdušnici, ale i na hltanu a zvlášť na plících".

V krátké době mají být podle něho provedeny další dva takové zákroky.

Ředitel italského Národního střediska pro transplantace Alessandro Nanni Costa označil použitou techniku za mimořádnou. "Nové na ní je to, že použitím kmenových buněk kombinuje chirurgickou techniku a biotechnologii," řekl.

AP napsala, že rakovina průdušnice je vzácná, ale velmi těžko léčitelná, protože vzdoruje chemoterapii a ozařování a mechanické náhražky orgánu se ukázaly neúčinné.

Průdušnice (trachea) navazuje na prstenčitou chrupavku hrtanu a svým průběhem přibližně sleduje zakřivení páteře. V krčním úseku leží na bocích průdušnice laloky štítné žlázy. Zepředu je průdušnice chráněna štítnými chrupavkami ve tvaru půlměsíce. Vzduch, který tudy prochází se zde také čistí pomocí řasinek, které zachytávají nečistoty a pomocí hlenu vytlačují ven z průdušnice. Trachea vstupuje do hrudníku, kde se větví na pravou a levou průdušku, které vstupují do plic.

Zdroj: Wikipedie