Jedenáct mrtvých je z Německa, dvě ze Španělská, další jsou z Nizozemí, Austrálie, Itálie, Bosny a Číny.

"Loveparade byla vždy mírumilovná akce, kde lidé demonstrovali své štěstí, hrozné sobotní události ale tento obrázek přebily," řekl zakladatel párty Rainer Schaller.

"Z respektu k obětem, jejich rodinám a přátelům, se akce v budoucnu konat nebude, je to konec Loveparade," dodal.

Na festival se podle organizátorů sjelo 1,4 miliónu lidí, podle některých více, než bylo prostranství schopno pojmout. Policie ale číslo považuje za nadsazené, mluví maximálně o několika statisících účastníků.

Jedna z účastnic akce před tunelem, kde vznikla v sobotu odpoledne tlačenice.

Jedna z účastnic akce před tunelem, kde vznikla v sobotu odpoledne tlačenice.

FOTO: Thomas Peter , Reuters

Lidé zemřeli v davu před 200 metrů dlouhým tunelem, kterým se na akci vstupovalo. Podle kritiků byl na množství lidí příliš úzký a ucpal se. Mnozí se proto vydali tunel přejít přes únikové schodiště a z něj spadli dolů do davu a vyvolali paniku.

Video

Lidé viní z neštěstí v Duisburgu organizátory. Zdroj: ČTK/AP

Účastníci tvrdí, že je chybou organizátorů, že nechali na místo jen jeden přístup, podle starosty města je ale předčasné kohokoliv obviňovat.

Organizátoři i přesto nechali festival pokračovat, aby nevznikla ještě větší panika. Až během večera účastníky postupně evakuovali. Hudba byla slyšet ještě tři hodiny po tragédii. Párty postupně rozpustily tisíce policistů.

Policisté vytahují z davu jednu z účastnic festivalu

Policisté vytahují z davu jednu z účastnic festivalu

FOTO: Daniel Naupold, Reuters

Merkelová poslala kondolenci

Pozůstalým po obětech v neděli kondolovala německé kancléřka Angela Merkelová. "Tito lidé se šli bavit a místo toho našli smrt. Jsem smutná a zděšená z takového utrpení a bolesti," napsala.

Technoparty vznikla v roce 1989 v Berlíně, od roku 2007 se akce ujala města v Porúří s tím, že se v pořadatelství budou střídat. Po Essenu a Dortmundu bylo v roce 2009 na řadě město Bochum, kvůli stavebním úpravám ve městě se však akce nakonec nekonala.

V tunelu zůstaly osobní věci účastníků a potřeby záchranářů.

V tunelu zůstaly osobní věci účastníků a potřeby záchranářů.

FOTO: Thomas Peter, Reuters