Podle Baltské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) sahá koberec sinic od Finska až po Pomořanský záliv před Rujanou. Podle ekologů je film sinic velký jako Německo. S rozlohou 377 000 kilometrů čtverečních je podle šéfa baltské WWF Jochena Lampa největší, jaký byl spatřen od roku 2005.

Příčinou sinicové exploze a jejího rozšíření jsou podle Lampa vedra, málo větru a vysoký obsah živin ve vodě Baltu. Nyní se vyhrocuje i problém s okysličením baltských vod.

Turisté na plážích Šlesvicka-Holštýnska a Meklenburska-Předního Pomořanska se ale zatím podle údajů úřadů nemusejí znepokojovat. "Také pláže ve východní části Rujany, u Usedomu, Stralsundu a Greifswaldu jsou podle aktuálních měření bez sinic," řekla mluvčí zemského úřadu pro zdravotnictví a sociální věci Anja Neutzlingová. V oblasti zátoky na ostrově Usedom byly o víkendu na čtyřech místech ke koupání vyvěšeny varovné tabulky.

Fond kritizuje přehnané hnojení

Podle údajů Institutu pro výzkum Baltu (IOW)v Rostocku-Warnemünde jsou v současnosti sinicemi postiženy především severní a střední Balt - tedy oblasti u Finska, Švédska, Ruska a pobaltských států až po ostrov Bornholm. Údaje WWF o ploše sinicového koberce IOW nemohl potvrdit. "Satelitní snímky se právě vyhodnocují," řekl mikrobiolog Klaus Jürgens.

"Sinice se už po desetiletí každé léto šíří v Baltu." Důvodem je prý silné zatížení Baltu fosfáty, především v důsledku zemědělské činnosti.

Koberec řas v Baltu na satelitním snímku Evropské vesmírné agentury

Koberec řas v Baltu na satelitním snímku Evropské vesmírné agentury

FOTO: fotobanka Profimedia

Za současného klidného moře jsou sinice obzvláště dobře viditelné. Zda je jich ale více, než v předcházejících letech, se podle Jürgense dá těžko prokázat. Za bouřky by jejich koberce mohly rychle zmizet, sinice by tu ale stále byly.

V souvislosti s explozí sinic WWF kritizoval státy u Baltského moře za jejich polovičatost v ochraně životního prostředí. Dohodly se prý sice na ambiciózních cílech k zastavení zanášení baltských vod živnými látkami, nadále ovšem podporují přehnané hnojení. Ve Švédsku byla například zrušena daň u hnojiv.