Po výpadcích rychlíků kvůli vedru minulý víkend v Německu se ve středu stal obdobný případ také ve Švédsku. Šest hodin zůstalo na 200 cestujících uvězněno v rychlíků ze Stockholmu do Göteborgu, který uvízl pro poruchu na trati. Nešla klimatizace, nebyla pitná voda, okna nebyla otvírací a dveře zůstaly zavřené. Teplota ve vagonech dosáhla brzy 50 stupňů Celsia.

Mezi cestujícími se šířila panika, která "přerůstala v lynčovací nálady proti vlakovému personálu," napsala agentura DPA. Poté, co lidé začali omdlévat a obzvlášť trpěly malé děti, vyrazil jeden 42letý cestující kladivem okno, aby do vagónu pronikl vzduch.

Po odtažení vlaku do nejbližší stanice náhradní lokomotivou byli cestující s úpalem hospitalizováni, ostatní museli další řadu hodin čekat na náhradní vlak. Do Göteborgu dorazili se zpožděním 13 hodin a dráha jim nabídla jako odškodné dobropis na 200 švédských korun (asi 540 Kč podle směnného kurzu, podle švédských cenových relací však méně). To vyvolalo novou vlnu rozhořčení, šéf drah poté slíbil, že dostanou více. "Byla to zatracená katastrofa. Něco takového se prostě nemělo stát," řekl.

Konec veder v Rakousku v nedohlednu

Podle meteorologů patří nyní k nejteplejším oblastem v Evropě Rakousko a konec veder je zatím v nedohlednu. Mírné ochlazení by snad mělo přijít po neděli. Meteorologický ústav předpovídá pro Burgenlandsko, které leží na východě země a sousedí s Maďarskem, teploty 38 stupňů. Dosavadní rakouský rekord 39,7 stupně Celsia padl v červenci 1983 v korutanském Dellachu na jihu republiky.

Meteorologové varují také před bouřkami z horka, které by mohly vyvolat místní záplavy a sesuvy půdy. Ty postihly už některá místa ve Vorarlbersku a Tyrolsku na západě státu. Bahno zavalilo třeba tyrolskou vesnici Kappl, její obyvatelé se museli evakuovat.

Dívka se sluní u Dunaje před Vídeňským mezinárodním centrem.

Dívka se sluní u Dunaje před Vídeňským mezinárodním centrem.

FOTO: Herwig Prammer, Reuters

Ve Vídni se rtuť teploměru dostala přes tropickou třicítku už ráno kolem 08:00, odpoledne se pak přiblížila ke čtyřicítce. Ještě o půlnoci teploměr ukazuje skoro 30 stupňů. I přes horko se centrum ale nevylidnilo. Živo bývá třeba na nákupní ulici Mariahilferstrasse i v Korutanské. Obchody naopak podle rakouských médií zrovna nekvetou prodejcům párků a kebabu. O teplé občerstvení totiž skoro nikdo nestojí, zájem je hlavně o studené nápoje. Vedrem trpí také koně u početných fiakrů na náměstí Hrdinů či u svatoštěpánského dómu. Fiakristé zvířata pravidelně polévají vodou.

Vedro poškodilo i dálnice

Podle firmy Asfinag, která staví a spravuje rakouské dálnice a silnice, horko už na některých místech poškodilo vozovku. Problémy se objevily na Západní dálnici A1, která spojuje Salcburk s Vídní, na Jižní dálnici A2 ve Štýrsku a také na jihovýchodním dálničním okruhu A23 kolem Vídně.

S radami pro řidiče přišel i rakouský automotoklub ÖAMTC. Na svých stránkách vyzval lidi, aby s auty bez klimatizace raději vůbec nevyjížděli. Za volantem by pak neměli zapomenout třeba na přísun tekutin a minerálů, ochlazování čela, zátylku a rukou osvěžujícími ubrousky či pravidelné přestávky v řízení. Plné ruce práce mají podle ÖAMTC i jeho žlutí andělé. Kvůli vedru mnohá auta vypovídají provoz. Od 1. července má služba za sebou na 35 000 odtahů a zásahů kvůli poruchám.

Bezpečnostní opatření v Maďarsku platí zatím do neděle

Obdobné vedro jako v Rakousku mají i v sousedním Maďarsku. Úřady proto s platností od čtvrtka vyhlásily mimořádná opatření. Vyzvaly obyvatelstvo nevycházet v polední době, přikázaly vyvěsit seznam veřejně přístupných míst, kde se lze ochladit v klimatizovaném prostředí, obce jsou povinny skrápět co nejčastěji ulice vodou. Zejména starší lidé a děti mají dbát na časté pití, aby nedocházelo k dehydrataci. Tato opatření platí nejméně do neděle, pak budou podle situace prodloužena nebo zrušena.

Děti si hrají ve fontáně v Budapešti. Teploty v maďarské metropoli dosáhly 40 stupňů Celsia.

Děti si hrají ve fontáně v Budapešti. Teploty v maďarské metropoli dosáhly 40 stupňů Celsia.

FOTO: Laszló Balogh, Reuters

Vedro prohřívá nečekaným způsobem i vodu Baltu, jinak známého jako "moře pro otužilce". U Rujány a ostrova Usedom má voda 22 stupňů, což je stejně jako u řeckého ostrova Korfu. Zareagovaly na to už i ryby, které se stáhly do velkých hloubek. Vodu s obvyklou teplotou 15 až 16 stupňů našly až v hloubce 20 metrů, informoval ústav pro baltský rybolov v Rostocku.