V pondělním rozhovoru pro list Rzeczpospolita Kaczyński řekl, že kabinet Donalda Tuska „nedělá nic, aby objasnil pochybnosti týkající se leteckého neštěstí, při němž 10. dubna zahynul jeho bratr prezident s 95členným doprovodem.“ Doplnil, že vláda očekává „stejný přístup i od nás, s čímž v žádném případě nesouhlasíme“.

Kaczyński dodal, že za tři měsíce od katastrofy se ve vyšetřování příčin neštěstí neobjevil posun: „Nevyvodila se ani nejmenší právní nebo trestní zodpovědnost, o politické ani nemluvě. V normální zemi by po něčem takovém mnoho lidí přišlo o své funkce, u nás ne.“

Uvedl ještě, že lidem, kteří jsou nějak spojení s jeho stranou Právo a spravedlnost nebo s ní sympatizují, proto nemůže nikdo zakázat dávat najevo názor, že „smolenská katastrofa byla atentátem“. To by se podle něj rovnalo zavedení cenzury.

V rozhovoru také řekl, že nebude spolupracovat s nikým, kdo urazil jeho zesnulého bratra, a od politiků vládní strany Občanská platforma požaduje omluvu.

Kritika nového mýtu

Sám Kaczyński ale čelí tvrdé kritice. V pondělní Gazetě wyborcze se do něj pustili umělci v čele se zpěvačkou Korou Jackowskou známou ze skupiny Maanam. Podle ní a dalších je divné, že když pro prezidenta byla návštěva Katyně tak důležitá, že přišel na letiště o hodinu později a proč byl celou noc s přáteli. A chtějí také vědět, o čem se s ním bavil jeho bratr těsně před tragédií.

Obviňují ho především, že tragédii spolu s dalšími zneužívá: „Politici a kněží smolenskou katastrofu v rekordně krátké době přeměnili na nový mýtus o svobodném Polsku bez hranic, což naneštěstí nikdo nezpochybňuje.“