"Má to celé nádech frašky. Buďto nešlo o žádnou špionáž, nebo ti špióni pracovali jen tak levou zadní," konstatuje v deníku Komsomolskaja Pravda plukovník rozvědky Michail Ljubimov.

Julija Latyninová, komentátorka rozhlasové stanice Echo Moskvy, přímo označila desítku vyměněných agentů za "mezinárodní síť šejdířů, kteří dojili ruský erár pod záminkou špionáže".

Někteří z vyměněných ruských agentů mluví anglicky jen s ruským akcentem, používali archaické komunikační prostředky jako morseovku či neviditelný inkoust, falešné pasy si předávali výměnou oranžových tašek, zakopávali rezervní peníze v parku a místo označovali prázdnou lahví. "Ve věku nanotechnologií už takovým způsobem nepracuje ani zimbabwská rozvědka," konstatuje deník Moskovskij Komsomolec. Své schůzky organizovali způsobem, že FBI při nich pohodlně získávala nejen zvukové, ale i videonahrávky jejich kontaktů. Byli sledováni 24 hodin denně, a ani to netušili.

"I když zadržení přiznali svou práci pro SVR (ruská Služba vnější rozvědky) a uvedli svá pravá jména, zůstává nadále otevřená otázka, jaký užitek mohli přinášet tito penzisté a ženy v domácnosti ruským tajným službám?" ptá se list.

Mezi ženami skupiny byla novinářka i žena v domácnosti, ale hlavní pozornost médií na sebe strhla 28letá ohnivá rusovláska Anna Chapmanová, která umísťovala své fotky na Facebook, a stala se tak kořením celé aféry. Není sice stále jasné, k jakému druhu tajných informací mohla mít přístup, ale podrobnosti o jejím sexuálním životě, doprovázené fotografiemi, fascinovaly mezinárodní tisk.

"Fotky na sociální síti, poskytování interview, to je pro agenta neobvyklé, dá-li se to tak říct. Není to profesionální," míní v deníku Trud bývalý rozvědčík s titulem Hrdina SSSR Gevork Vartaňan.

Neprofesionalita, krytí nebo snaha o diskreditaci

"V tom skandálu je příliš maškarády. Historka o dívčím Jamesi Bondovi je směšná, je zřejmé, že nejde o žádnou špionku," říká k Chapmanové agent kontrarozvědky Igor Atamaněnko v listu Komsomolskaja Pravda. Podle něj celá záležitost, kterou označuje za Bollywood (název indického filmového studia vyrábějícího velkosériově sladce kýčovité snímky), může sloužit spíš jako krytí solidnější výzvědné sítě.

Naproti tomu pro jiné odborníky, jako je bývalý vojenský rozvědčík Vladimir Jefimovič, může jít spíš o snahu zdiskreditovat ruské tajné služby.

"Ti špióni jsou směšní, a přitom jsou praví. Skutečnost, že byli vyměněni, to potvrzuje. Pracovali špatně a budou padat hlavy (ve vedení SVR)," řekl agentuře AFP nezávislý expert pro otázky obrany Pavel Felgenhauer.

Také podle Nikolaje Petrova z Carnegieho centra v Moskvě tato "surrealistická" aféra prokazuje krizi uvnitř tajných služeb. "Tato předstíraná síť navozuje dojem nedostatku profesionality. Měli získávat informace o způsobu myšlení amerických elit a mít přístup k osobám, které přijímají rozhodnutí. Způsob, jakým (agenti) žili, je s tím ale neslučitelný," říká.

"V Rusku už máme imitaci říše. Teď máme i napodobeninu špionáže," uzavírá Julija Latyninová.