Akce měla napomoci odhadnout, kolik masa divokých zvířat se tudy do Evropy pašuje. Prohledáno bylo 134 cestujících z 29 letů z Afriky. Devět z nich pašovalo celkem 188 kilogramů masa divokých zvířat, uvedl BBC s odkazem na článek v časopisu Conservation Letters. Maso pocházelo od jedenácti druhů zvířat, z nichž čtyři jsou na seznamu ohrožených druhů. V zásilkách bylo mimo jiné maso dvou druhů primátů, dvou druhů krokodýlů a tři druhů hlodavců.

Jeden z autorů studie, Marcus Rowcliffe z Londýnské zoologické společnosti, uvedl, proč se akce konala: „Doposud nebyl proveden podobný výzkum, neměli jsme žádnou představu o množství masa divokých zvířat přicházejícím přes letiště. Bylo překvapením, když jsme zjistili, kolik ho přichází.“

Stovky tun masa

Ve zprávě týmu, který dále tvořili experti z Francie a Kambodži, se píše: „Odhadujeme, že se týdně v osobních zavazadlech přes letiště Charlese de Gaulla propašuje přes pět tun masa, ročně pak 273 tun.“

Tým varuje, že propašované maso představuje nebezpečí pro zdraví lidí i zvířat. Současně uvádí, že většina z něj není určena k osobní spotřebě, ale že jde o výnosný obchod, protože některé restaurace a gurmáni jsou za nezvyklé maso ochotni platit vysoké ceny.

Velký obchod

„Čtyřkilogramová opice bude stát okolo sta eur, zatímco v Kamerunu jen pět,“ uvedl Rowcliffe.

Tým také varuje, že tato činnost je běžná, neboť kontroly na letištích se nezaměřují na dovoz masa divokých zvířat, tresty za jeho pašování jsou nízké a požadavky po něm rostou.