Cílem reformy je odvrátit kolaps důchodového systému, který hrozí zvyšováním podílu důchodců na francouzské populaci. V zemi, která má 63 miliónů obyvatel, je nyní 15,5 miliónu důchodců. V roce 2050 by jich mohlo být 23 miliónů.

Vláda konzervativního premiéra Francoise Fillona považuje reformu za nezbytnou. Letos má schodek důchodové pokladny dosáhnout 32 miliard eur (830 miliard Kč), a pokud by se na systému nic nezměnilo, zvýšil by se v roce 2030 na 80 miliard a v roce 2050 na 114 miliard.

Proti reformě vehementně protestuje levicová opozice. Socialistická strana (PS), za jejíž vlády v 80. letech byla hranice 60 let zavedena, ji považuje za „absolutně krajní mez“.  „Uděláme vše pro to, abychom nedopustili její překročení,“ zdůraznila šéfka PS Martine Aubryová.

Bouří se také odbory. Odborová ústředna Dělnická síla (FO) už v úterý organizovala protestní akce, zatímco Všeobecná konfederace práce (CGT) vyhlásila na 24. června generální stávku.  Třetí centrála – CFDT (Francouzská demokratická konfederace práce) – sice minulý týden přistoupila na prodloužení příspěvkové doby, ale zvýšení důchodového věku kritizuje také.