„Strana, která dostala největší důvěru od občanů, si takovou možnost zaslouží. Je to tradice, kterou neporuším,“ uvedl Gašparovič na nedělní tiskové konferenci. Prezident vzápětí připustil možnost, že jednání vítěze voleb o sestavení vlády budou neúspěšná.

Prezident vyjádřil překvapení nad slabým výsledkem Slovenské národní strany, ztrátou parlamentního postavení Strany maďarské koalice a procentuálním ziskem nové strany Svoboda a Solidarita.

Gašparovič ocenil, že voliči maďarské národnosti odmítli slovensko-maďarskou konfrontaci a dali hlas nové straně Most-Híd Bély Bugára. „Nedali hlas ortodoxní straně, která se snažila tyto problémy vyvolávat,“ poznamenal k neúspěchu Strany maďarské koalice.

 Fico pověření čekal

„Suverénním způsobem jsme zvítězili ve volbách. Je to pro nás obrovský úspěch,“ uvedl Fico na tiskové konferenci.

Fico zdůraznil, že je velkým úspěchem, když v období hospodářské krize získala strana Smer-sociální demokracie o šest procent víc, než ve volbách v roce 2006.

„Uděláme všechno proto, aby strana Smer-sociální demokracie byla dominantním subjektem vládního kabinetu na další čtyři roky. Zda se nám to podaří, záleží od toho, jak budou probíhat konkrétní jednání,“ řekl Fico.

Robert Fico chce zahájit jednání se všemi stranami, které se dostaly do parlamentu. „Pokud jednání nebudou úspěšná, jsme připraveni přejít do opozice a budeme respektovat pravicovou vládu. Budeme však velmi razantní opozicí,“ dodal Fico.

Výsledky slovenských voleb

Smer-sociální demokracie

 34,8 %
62 mandátů

Slovenská demokratická a křesťanská unie

15,4 % 28 mandátů

Svoboda a Solidarita

12,1 %22 mandátů

Křesťanskodemokratické hnutí

8,5 %15 mandátů

Most-Híd

8,1 %14 mandátů

Slovenská národní strana

5,1 %9 mandátů

Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko

4,3 %bez mandátů
Strana maďarské koalice

4,3 %

bez mandátů