Pokud se odhady potvrdí, volby budou znamenat velký neúspěch pro Křesťanskodemokratickou výzvu (CDA) současného premiéra Jana Petera Balkenendeho. Strana nizozemského politika, který úřad ministerského předsedy zastával od roku 2002, ve 150členném parlamentu údajně získala jen 21 křesel, což je o dvacet méně než při posledních volbách v roce 2006.

Sestavit koalici bude zřejmě těžké

Patový výsledek by výrazně zkomplikoval sestavení vládní koalice. Experti očekávali, že kabinet společně sestaví VVD, CDA a liberální D66. Tato možnost však nejspíš nyní neplatí, protože tato koalice by neměla k dispozici dostatečný počet mandátů. Většinu by patrně nemělo ani seskupení VVD, CDA a Wildersovy PVV. Málo hlasů je i pro vládní spolupráci dvou stran VVD a PvdA, která byla dosud považována za nouzové řešení.

Nejpravděpodobnější se v současnosti jeví vznik takzvané purpurové koalice, tedy stran z pravé i levé strany politického spektra. Na základě odhadů by bylo prakticky možné sestavit jen koalici, která by obsahovala nejméně čtyři politické strany. Je také velmi pravděpodobné, že ve vládě již nebude figurovat CDA.

"Dnešní výsledek nás poslal do opozice," citoval zpravodajský server deníku De Limburger šéfa křesťanských demokratů v regionu Limburg Gera Driessena.

Wilders jásá, ale mohl získat více

Průzkum, který zveřejnila nizozemská televizní stanice NOS, rovněž odhalil, že voliči by si za svého premiéra nejvíce přáli šéfa sociálních demokratů Joba Cohena. Preferuje ho celkem 26 procent voličů, kteří dnes odevzdali svůj hlas. Šéfa liberálů Marka Rutteho by si za ministerského předsedu přálo 24 procent voličů. Současného premiéra Balkenendeho by v čele vlády rádo vidělo jen 12 procent hlasujících.

Otázkou rovněž zůstává, zda velké posílení PVV nasměruje do vlády kontroverzního Wilderse. Ten se krátce po vyhlášení odhadů nijak netajil radostí z toho, že se jeho strana stala třetí nejsilnější v zemi a přeskočila tradiční CDA. "Grandiozní!!!" reagoval Wilders v krátké textové zprávě, kterou podle agentury ANP rozeslal novinářům. Jeho Strana pro svobodu nicméně mohla dopadnout ještě lépe, pokud by se naplnily volební průzkumy z letošního března, podle nichž měl sedmačtyřicetiletý politik s výraznou blonďatou kšticí dokonce šanci stát se premiérem.