Dramatická je situace ve vsi Wilków, která byla před několika týdny zalita z 90 procent. V noci praskla hráz u jednoho z přítoků Visly, a do obce tak přitéká voda z několika stran.

"Situace je beznadějná, situace je tragická," řekl starosta Wilkówa Grzegorz Teresiński. Dodal, že i když vyhlásil evakuaci dalších ohrožených míst, lidé ze svých domovů odejít nechtějí.

V obci Janowiec na středním toku Visly, kam se voda během květnových povodní nedostala, je nyní zalito okolo tisíce hektarů. V Annopolu položeném o něco jižněji je pod vodou asi 130 domů.

Prádlo pověšené ve vesnici Wilków už evakuovaní majitelé nesvěsili

Prádlo pověšené ve vesnici Wilków už evakuovaní majitelé nesvěsili

FOTO: ČTK/AP

Do dvou dnů má kulminovat Odra v Lubušském vojvodství. Hladina by měla být oproti květnovým záplavám o 50 až 100 centimetrů nižší.

V zatopených oblastech na jihu Polska nadále hrozí nebezpečí sesuvů půdy. V obci Chelmiec muselo proto své domovy opustit 46 lidí.

Utopily se urny

Některé obce postižené povodní podle středečního vydání listu Dziennik-Gazeta Prawna varují, že nevědí, jestli 20. června dokážou uspořádat předčasné prezidentské volby. Ve Wilkówě jsou pod vodou tři z osmi volebních místností. "Utopily se urny, kabinky pro hlasování," říká jeden zaměstnanec obecního úřadu.


Z Gorzyc v jihovýchodní části Polska bylo evakuováno 4500 lidí a do 20. června se domů všichni určitě nevrátí. Jiní hlídají majetek v zalitých domech. "Nevím, jestli jim budeme schopni zajistit dopravu k volbám," řekl Jan Czech z gorzyckého obecního úřadu.

Muž pádluje na gumovém člune mezi domy ve vesnici Wilków.

Muž pádluje na gumovém člune mezi domy ve vesnici Wilków.

FOTO: ČTK/AP

Znalec ústavního práva Stanislaw Gebethner Dzienniku řekl, že aby volby byly platné, musejí mít všichni voliči podmínky k tomu, aby mohli odevzdat svůj hlas. Podle Gebethnera i části opozice by premiér Donald Tusk měl ohlásit stav živelné katastrofy. Tak by se volby posunuly na jiný termín. "Konaly by se v normálních podmínkách," podotkl expert.

Na Slovensku se protrhla hráz Ondavy

V zemplínském regionu východního Slovenska vytéká řeka Ondava přes protrženou hráz a zaplavuje okolí. Během noci proto muselo být z ohrožených obcí Markovce, Malčice a Petríkovce evakuováno přes 200 lidí. Jen v Malčicích je zaplaveno asi 120 domů. Vodohospodáři začali ráno opravovat hráz, která je protržená v délce 30 metrů lomovým kamenem. Ondava si tam vytvořila nové hlavní koryto, opravena by měla být do tří dnů, řekl Dušan Mydla ze Slovenského vodohospodářského podniku.

Obyvatelé Wilkówa na prámu

Obyvatelé Wilkówa na prámu

FOTO: ČTK/AP

V Maďarsku na severovýchodě země už řeky přestaly stoupat, dosud rozlitá voda ale zasáhla 138 obcí se 40 000 obyvatel, v nichž pokračuje boj o záchranu 11 500 domů. Mnoho z nich je postaveno z vepřovic a namočení v důsledku povodní by nemusely přežít, jak ukázala v uplynulých dnech situace v jiných obcích, kde se zřítila téměř stovka vepřovicových domů.