Rozpad Uherska se v textu dokumentu označuje za „nespravedlivé a nezasloužené roztržení maďarského národa zahraničními mocnostmi“. Navrhovaný text dále konstatuje: „My poslanci Národního shromáždění Maďarské republiky si připomínáme jednu z největších historických tragédií maďarství, mírový diktát podepsaný 4. června 1920, který rozkouskoval historické Maďarsko, a část maďarského národa se dostala pod svrchovanost několika států“.

Návrh předložila strana FIDESZ premiéra Viktora Orbána. „Maďaři žijící v sousedních zemích jsou součástí jednotného maďarského národa,“ píše se v textu schváleném maďarským parlamentem.

Strana premiéra Viktora Orbána se svým návrhem předběhla ultrapravicovou stranu Jobbik, která taky chtěla, aby se 4. červen stal památným dnem.

Dokument také konstatuje, že problémy související s trianonem je možné vyřešit pouze v rámci pravidel mezinárodního práva.

Extrémně pravicová strana Jobbik připravuje na 4. června vzpomínkovou akci v Budapešti, kde chce odsoudit trianonskou smlouvu. Jobbik se netají tím, že je pro změnu stávajících hranic.