Záplavy často doprovázené vichřicí zasáhly kromě severovýchodního Česka v silné míře východní Slovensko, jižní Polsko a Maďarsko, odkud jsou hlášeny evakuace tisíců osob. Ve slabší podobě pak potíže hlásí Rakousko a čeká je východ Německa.

Oběti jsou hlášeny nejméně čtyři z Polska a po jedné z Česka a Maďarska. Meteorologové varují před dalšími dešti, uvolnění se čeká až koncem týdne.

Rozvodněná Visla v Krakově

Rozvodněná Visla v Krakově

FOTO: Peter Andrews, Reuters

Na východě Slovenska byla nasazena armáda. Řeka Ondava protrhla hráz u Trebišova. První oběť ohlásili v obci Nitrianske Sučany, kde z místního rozvodněného potoka vytáhli tělo 62letého muže.

V pondělí se protrhla hráz také na řece Hornád u obce Gyňov nedaleko Košic. V okrese Michalovce evakuovali 300 lidí z obcí Markovce a Malčice.

V Polsku ohrožen i památník v Osvětimi

V Polsku jsou zasaženy především východní Slezsko a oblast Krakova, kde se vodní toky vylily z břehů. V říčce Koszarawa se utopil muž, kterého strhl silný proud. Na venkově zahynula 60letá žena. Jako třetí oběť byl večer ohlášen osmiletý chlapec z Krakova. Jezdil sám na kole a spadl do rozvodněného proudu; po převozu do nemocnice zemřel, uvedly polské servery. Další muž se pohřešoval - skočil do rozvodněné řeky, aby zachránil tonoucího syna.

Voda ohrožuje i památník v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka. Zaměstnanci muzea stěhují dokumentaci a exponáty do vyšších pater budov, aby je ochránili před rozvodněnou řekou Sola. Ohroženo je také město Zabrze, protože hráze v jeho okolí prosakují. Vláda poslala do ohrožených oblastí na pomoc 8000 vojáků.

Maďarsko evakuovalo tisíce lidí

V Maďarsku muselo být dosud kvůli záplavám evakuováno 2100 lidí, z toho 1900 na severovýchodě země. Někteří unikali v nafukovacích člunech. Z toho v Sátoraljaújhely poblíž hranice se Slovenskem bylo evakuováno 400 lidí a počet evakuovaných by dnes mohl dosáhnout 700.

V historickém maďarském městě Diósgyőr na severovýchodě země se voda z řeky Slané (Sajó) vylila do ulic, kde dosahuje hloubky 40 až 50 centimetrů. V druhém největším maďarském městě Miškolci bylo zaplaveno několik ulic, situace zůstává kritická. V neděli tu zemřel muž poté, co se na jeho dům zřítila podmáčená zeď. Bouře trápí také Budapešť, kde silný vítr vyvracel stromy, které pak blokovaly provoz.

V Rakousku řádil i silný vítr

Silné bouřky zažilo také Rakousko a jeho metropole Vídeň. V centru města napršelo až 110 litrů na metr čtvereční, což je devítileté maximum. Deště provázel mimořádně silný vítr, který v Alpách dosahoval rychlosti až 170 kilometrů za hodinu. Řádil hlavně ve Štýrsku, kde vyvracel stromy a přetrhával elektrické vedení. Bez proudu se ocitlo na 3000 domácností, železniční tah přes průsmyk Semmering musel být dočasně uzavřen kvůli stromům napadaným na trať. Dráhy zavedly náhradní dopravu.

Rakouské orgány vyhlásily povodňovou pohotovost na řece Moravě, kde počítají až s desetiletou vodou. Protipovodňové hráze na této řece tvořící hranici se Slovenskem jsou však dimenzované na stoletou vodu, proto obyvatelstvo zatím není bezprostředně ohroženo.

Po vytrvalých deštích v Polsku na horních tocích Visly a Odry očekává velkou vodu v nejbližších dnech i pohraniční německá spolková země Braniborsko. "Nevíme ještě, jak vysoko hladina vystoupá a jak dlouho to potrvá. Velká voda ale s jistotou přijde," řekl šéf zemského úřadu ochrany přírody Matthias Freude. Vyvrcholení velké vody očekává do čtyř dnů, nevylučuje srovnání s katastrofálními povodněmi z roku 1997, uvedla agentura DPA.