Událost podle stanice BBC nebude Vatikánu přímo "před jeho branami" po chuti a oživí debatu o ženách v kléru. Papež Benedikt XVI. je stejně jako jeho předchůdci proti jejich svěcení. Když bylo v roce 2002 neoficiálně vysvěceno sedm žen, byly promptně exkomunikovány.

V římskokatolické církvi se ale vyskytují i pozitivní názory na reformu, která by zabránila poklesu počtu věřících. Minulý týden se pro svěcení žen vyslovil rakouský biskup.

Papež se loni rozhodl proti anglikánské církvi, která ženy světí, jednat, když povolil zřízení zvláštního ordinariátu, jež by garantoval anglikánským věřícím, kteří nesouhlasí se svěcením žen na kněze, spojení s katolickou církví při respektování jejich identity. Ve světě se k anglikánské církvi hlásí 77 miliónů lidí.

Starokatolická církev vznikla v 19. století odštěpením z římskokatolické, když odmítla především papežskou neomylnost. Církev, která nechává záležitosti jako homosexuální vztahy a antikoncepci na jednotlivcích, vysvěcuje v některých zemích ženy od roku 1996.