Hlavní obsah

Despotický biskup z Augsburgu je podezřelý i ze sexuálního zneužívání

Augsburg

Jednoho z nejvyšších představitelů katolické církve v Bavorsku, augsburského biskupa Waltera Mixu, vyšetřuje státní zastupitelství kvůli podezření ze sexuálního zneužívání. Mixa, který se nedávno přiznal k bití chovanců německého sirotčince, se prý v jednom případě pohlavního zneužití dopustil v době působení ve funkci biskupa v bavorském Eichstättu v letech 1996-2005.

Článek

Podle tisku o podezření informovala státní zastupitelství sama církev. Mixa však obvinění jednoznačně odmítl, sdělil dnes jeho právník Gerhard Decker.

"Můj mandant se vší rozhodností odmítá nařčení, která proti němu nyní byla vyslovena, a bude všemožně spolupracovat se státním zastupitelstvím v Ingolstadtu na úplném objasnění případu," citoval Deckera list Augsburger Allgemeine.

Současná lavina obdobných podezření vzešla v lednu právě z Německa, které je rodnou zemí současného papeže Benedikta XVI. Desítky případů pedofilie v církevních školách byly v posledních měsících odhaleny také například v Irsku, Rakousku, Nizozemsku nebo v Itálii.

Biskup již nabídl rezignaci

Devětašedesátiletý Mixa už minulý měsíc papeži nabídl rezignaci po obviněních z účasti na týrání chovanců sirotčince v Schrobenhausenu v 70. až 90. letech. Mixa přitom zpočátku nařčení popíral a ujišťoval, že nikdy nevztáhl ruku na dítě nebo mladistvého.

Mixa své odstoupení nabídl 21. dubna po celoněmeckém tlaku. Veřejně jej k dočasnému opuštění úřadu vyzval i předseda německé biskupské konference, arcibiskup Robert Zollitsch, což byl v novějších dějinách katolické církve v Německu bezprecedentní případ. Vatikán se však k Mixově návrhu zatím nevyjádřil.

Reformisté tlačí na Vatikán

Katolické reformní hnutí My jsme církev v pátek vyzvalo Vatikán k urychlenému rozhodnutí o osudu augsburského biskupa. Pokud nová nařčení vůči Mixovi nabudou konkrétnějších obrysů, bude urychlené rozhodování Benedikta XVI. ještě naléhavější, řekl DPA mluvčí hnutí Christian Weisner. Dnešní oznámení státního zastupitelství označil Weisner za "šokující zprávu" pro všechny německé katolíky.

Hnutí My jsme církev bylo založeno v Německu na základě petice rakouských katolíků z roku 1995. Prosazuje reformy římskokatolické církve, například možnost věřících ovlivňovat výběr svých biskupů, připuštění žen ke kněžství a zrušení povinného celibátu kněží.

Mixa je podezřelý i z dalších přečinů. Koncem dubna proti němu bylo zahájeno vyšetřování kvůli podezření, že použil k jiným účelům rozsáhlé nadační prostředky určené pro schrobenhausenský sirotčinec. Mixa prý nechal nakoupit pochybné starožitnosti, víno či koberce a dokonce nechal v dětském domově instalovat sotva využívané solárium. Mixa připustil, že v těchto případech k určování finančních prostředků nepřistupoval příliš striktně, ale sám přešetření postupu zadal mnichovské právní kanceláři.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám