Detlef Prinz vedl významnou mediální a PR agenturu. Podle týdeníků se pod krycím jménem Erwin do roku 1990 nejméně třicetkrát setkal s československými řídícími důstojníky. Focus čerpal z tří set stránek akt, které předala do Německa česká strana.

V té době byl mluvčím odborové centrály IG Metall a měl vazby na vedení německé sociální demokracie. Pro První správu Sboru národní bezpečnosti - tedy rozvědku -začal pracovat v říjnu 1986.

Prinz pracoval pro předního politika SPD Franka Waltera Steinmeiera, který byl od roku 2005 ministrem zahraničí. Prinz byl jeho důvěrníkem, jezdil s ním na zahraniční cesty a Steinmeier sám psal články do časopisů vlastněných Prinzovou firmou.

Údajný agent všechno popírá

Prinz se míní bránit právní cestou. Článek označil na pochybný materiál s nekalým obsahem. „Nepracoval jsem ani pro tajnou službu a ani jsem se k něčemu takovému nezavázal písemně nebo ústně,“ řekl listu Bild am Sonntag.

O Prinzově protistátní činnosti má německá tajná služba podle Focusu informace nejméně deset let - od okamžiku, kdy Česká republika po vstupu do NATO předala Berlínu akta o síti českých agentů v Německu, čímž chtěla demonstrovat důvěru v nového aliančního partnera. Tyto citlivé informace tehdy podle magazínu osobně odevzdal tehdejší sociálnědemokratický ministr zahraničí Jan Kavan a údaje o Erwinovi v nich prý nechyběly, uvedla ČTK.