Některé země začaly znovu uzavírat svůj letový prostor. Činnost islandské sopky zesílila a k Británii míří nový mrak sopečného popela, sdělil v noci na dnešek londýnský úřad NATS, který řídí letový provoz nad Británií.

Zatím se podle něj nic nemění na úterním plánovaném znovuotevření skotských letišť od 08:00 SELČ a dalších leteckých prostor od 14:00 SELČ. Situace je ale nyní údajně nejistá ohledně letišť v Severním Irsku. Otevřít nebude podle všeho možné v dohledné době ani jižnější oblasti včetně té s hlavními londýnskými letišti, upřesnil NATS.

Provoz nad ČR se vrací k normálu

Vzdušný prostor nad Českou republikou zůstává otevřen. Letiště Ruzyně, které po třídenní odstávce obnovilo provoz v pondělí v poledne, má zatím na úterý potvrzeno 132 odletů a stejný počet příletů, což jsou zhruba dvě třetiny běžného úterního provozu. Řekla to mluvčí letiště Michaela Lagronová.

Česko a Slovensko oznámily plné otevření leteckého prostoru již v pondělí. Letecký prostor se začal vracet do normálu v úterý v osm hodin ráno. Letiště Ruzyně v pondělí odbavilo necelou stovku letů.

Meteorologové uvádějí, že lidé v Česku by neměli kvůli islandské sopce pocítit zhoršení ovzduší, protože se prach pohybuje ve vyšších vrstvách atmosféry. Vzduch se navíc pročistí deštěm. [celá zpráva]

Evropa rozdělena na tři zóny

Provoz na českém nebi zůstává zachován na základě pondělního rozhodnutí evropské organizace řídících letového provozu Eurocontrol. Prostor nad Evropou rozdělila do tří zón, které se mohou operativně měnit.

První zóna je zcela bezletová, neboť koncentrace sopečného prachu může letadla ohrozit, ve druhé zóně platí varování před výskytem sopečného prachu a letecké společnosti zde mohou létat na základě vlastního rozhodnutí, třetí zóna je zcela bez omezení.

Jak řekl mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma, Česká republika patří do druhé zóny a není pravděpodobné, že by se v dohledné době změnila v bezletový prostor. O případném zákazu letů, tedy vyhlášení první zóny, by rozhodoval Úřad pro civilní letectví.

British Airways zrušily lety na kratší vzdálenost

Podle agentury Reuters se v Británii zatím nic nezměnilo na plánovaném znovuotevření skotských letišť od 8:00 SELČ a další letecké prostory by se mohly začít otevírat od 14:00 SELČ. Situace je ale nyní nejistá ohledně letišť v Severním Irsku. Společnost British Airways navíc zrušila všechny lety na kratší vzdálenost.

 ČTĚTE TAKÉ:
Je to zásah vyšší moci, odmítají pojišťovny platit miliónové ztráty
Vědci prozkoumali mrak popela z islandské sopky nad Německem
Letecká omezení nad Evropou budou zmírněna
Sopečný popel poničil stíhačky NATO
Česká letiště jsou v provozu, létá se ale jen na jih 
Dlouhodobý letový plán na Ruzyni je v troskách 

Video

Dva Češi byli svědky erupce sopky na Islandu (Reuters/Stream)

K zemím, které se již rozhodly zcela otevřít svůj letecký prostor, se v noci přidalo Švýcarsko.

Německá agentura pro leteckou bezpečnost DFS upřesnila, že oficiálně zůstává německý letecký prostor zavřen do 14:00, ale že letecké společnosti mohou žádat o zvláštní povolení pro některé dřívější lety.

Finsko, které v pondělí otevřelo svá letiště, je opět uzavřelo nejméně do úterních 17:00 SELČ. Po předchozím zeslabení sopečný mrak totiž opět zesílil, uvedla finská správa civilního letectví Finavia. K podobnému kroku v úterý přistoupilo Norsko, které ráno znovu uzavřelo část vzdušného prostoru na jihozápadě země. Vzdušný prostor nad Oslem zůstává otevřen.

Také Polsko, které v pondělí odpoledne otevřelo čtyři letiště včetně hlavního města Varšavy, v úterý znovu uzavřelo letový prostor.

Video

Pražská Ruzyně otevřela, létá se sporadicky (Stream.cz)