Pokud erupce skončí brzy, atmosféra se od vulkanického prachu rychle očistí. Problém vznikne, pokud erupce přejde do fáze vytváření lávy. „Pak to může trvat měsíce, a dokonce i roky,“ řekl Thordarsson podle BBC.

Následky horší než "jen" ochromená doprava

Oblaka prachu, který zatím paralyzuje leteckou dopravu, by pak mohla mít daleko horší následky, než se zatím tuší: Evropa – a možná i další kontinenty – by mohla prožít jakousi slabou variantu tzv. „nukleární zimy“, jakou by svět podle počítačových simulací zakusil i v případě omezené jaderné války.

„Kryt“ z vulkanického popela, obklopující Zemi nebo její část, by totiž na několik let snížil množství slunečního záření dopadajícího na povrch planety. Kvůli chladnému počasí by asi klesly zemědělské výnosy, a tím produkce potravin, což by mohlo vyhnat do nebývalých výšin jejich ceny. Zasáhlo by to nejhůř sice chudší části světa, ale těžce by to poznamenalo celkovou již beztak krizí napjatou globální ekonomickou situaci.

To ale není všechno: zastínění prachem by způsobilo ohřátí vyšších vrstev vzduchu, tzv. stratosféry, což by mohlo v kombinaci s působením prachových částic posléze vést k narušení ozónové vrstvy. Díry v ní by propouštěly ultrafialové záření se všemi následnými ničivými dopady na lidské zdraví i přírodu.

Video

Odhad cesty sopečného mraku a jeho satelitní snímky

Hlavní islandský vulkanolog zůstal kvůli erupci v zahraničí

Výbuch islandské sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull zkomplikoval život také čelnému islandskému vulkanologovi Árnimu Snorrasonovi. Odborník na sopečnou činnost uvízl v Nizozemsku, protože mrak popela vychrleného vulkánem zastavil leteckou dopravu ve velké části Evropy.

"Ta situace pro mě není optimální," citovala dnes vulkanologa agentura DPA. "Bylo by lepší, kdybych teď byl doma," dodal Snorrason, který byl v době výbuchu sopky na vulkanologickém sympoziu v Amsterodamu.

Snorrason se chce co nejdříve na Island vrátit, v sobotu proto zamíří lodí do Británie. Nepředpokládá však, že by odtud mohl v dohledné době pokračovat letadlem. "Co jsem se dozvěděl z domova, situace kolem vulkánu se sotva změnila. Sopečná aktivita pokračuje," řekl vulkanolog.

Satelitní snímek znázorňující postup vulkanického popela z erupce islandské sopky Eyjafjallajökull

FOTO: ČTK/AP

Oblak sopečného popela ochromil leteckou dopravu nad Evropou. Odborníci očekávají komplikace i v nadcházejících dnech, protože se mrak drobných částic rozšiřuje jižním a východním směrem. Už v sobotu ráno by jeho jižní okraj měl sahat od jižní Francie po severní Balkán.

Problémy v letecké dopravě trvají

Letecká doprava v Evropě bude vážně narušená i v sobotu, uvedla služba Eurocontrol. Popel ze sopky Eyjafjallajökull se má šířit dál na jih a východ. Britští experti varují, že narušení letecké dopravy nad Evropu by mohlo trvat i několik dní. Islandští vulkanologové v pátek navíc poukázali na to, že poslední erupce islandského vulkánu z roku 1821 zcela utichla až po dvou letech.

ČTĚTE TAKÉ:
Chaos v letectví pokračuje, poslední erupce islandské sopky trvala dva roky
Vzdušný prostor nad Českem je uzavřen
Co se může stát, když letadlo vlétne do sopečného oblaku
Erupce mohou způsobit ochlazení, říká klimatolog
Klaus vyrazí na Kaczyńského pohřeb do Krakova, i kdyby měl jet vlakem
Dostanou lidé peníze za let či dovolenou zpět? Názory se různí
Popel z islandské sopky drží leteckou dopravu nad Evropou v šachu