Německý list Bild s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování sobotní letecké tragédie napsal, že během letu neseděla na svém místě v prezidentském salónku v přední části letadla, ale v zadní části s příbuznými obětí katyňského masakru. Pasažéry ze zádi požár po pádu letadla prakticky spálil.

Rozmístění osob na palubě polského speciálu

Rozmístění osob na palubě polského speciálu

FOTO: Právo

Sousedé Kaczyńských ze čtyřpatrového domu na varšavském sídlišti Powisle vzpomínají na první pár země pochvalně jako na „takové obyčejné lidi“.

„Paní Maria milovala nákupy v obchodech na sídlišti a prezident pomáhal jiným nosit kanystry s vodou,“ řekl listu Žycie Warszawy jeden ze sousedů v domě, kde Kaczyňští žili čtyři roky předtím, než přesídlili do prezidentského paláce.

Maria stěhování do prezidentského paláce údajně dlouho odkládala. Na sídlišti se jí líbilo více: jejími kamarádkami byly paní z trafiky i prodavačka v zelenině.

Muže zklidňovala

Jako první dáma se však projevovala velmi samostatně. Při zahraničních cestách údajně pomáhala její znalost angličtiny a francouzštiny. Ani po boku prezidenta se netajila svými názory: když se jednalo o tom, zda zapsat do ústavy zákaz přerušení těhotenství, otevřeně se postavila proti.

Protože zastávala liberálnější názory, vystupovala také ve prospěch některých ekologických skupin. Za svůj postoj k interrupci si vysloužila otevřené útoky nacionalistické a katolické rozhlasové stanice Radio Maryja.

Polská média jí přičítala uklidňující vliv na manžela. Ten na rozdíl od svého agresivnějšího a konfrontace vyhledávajícího svobodného bratra Jaroslawa dokázal občas smířlivěji dospět ke kompromisu.