Igor Fomin, který slyšel blížící se tupolev, řekl agentuře RIA Novosti: „Měl divný zvuk, takový nepravidelný. Často slyším, jak přistávají letadla, protože pracuji nedaleko letiště. Obvykle když jde letoun na přistání, hučí rovnoměrně, a tady byl zvuk přerývaný, jako by motor ´střílel´.“ Ruské úřady ale tvrdí, že stroj neměl technické problémy.

Ruský ministr pro mimořádné události Sergej Šojgu uvedl, že havarovaný Tupolev Tu-154 letěl příliš nízko, ale také ve špatném kurzu. Odchylka od správného směru činila podle něj padesát metrů. Podle zpravodajky ČRo letěl ve výši osm metrů.

Letadlo havarovalo půl kilometru před prahem přistávací dráhy. Na jeho palubě zahynulo 96 osob včetně polského prezidenta a dalších významných představitelů země.

Video

Rakev s prezidentem bude vystavena ve Varšavě. Zdroj: Reuters/Stream.cz

Data z černých skříněk

Experti již zkoumají data z černých skříněk. I když z jedné vypadla cívka, záznamy nejsou poškozené. Ruský ministr dopravy Igor Levitin sdělil, že nahrávka komunikace v kabině a pilota s věží je uspokojivá. „Jsou tu všechny šance, že získáme věrohodné informace o letu.“

"Výstrahy o nepříznivých meteorologických podmínkách byly předány včas a posádkou je dostala," řekl místopředseda ruské vlády Sergej Ivanov na dnešní poradě předsednictva vlády.

Na místě neštěstí pracuje přes 800 záchranářů a expertů.

Na místě neštěstí pracuje přes 800 záchranářů a expertů.

FOTO: Alexander Natruskin, Reuters

Podle expertů zatím ani záznam rozhovorů v kabině a ani jiná data nenasvědčují tomu, že by stroj měl technické problémy. Piloti podle nich porušili letové předpisy. Přesto, že byla dohlednost v husté mlze jen 400 metrů a byla by potřeba tisíc metrů, rozhodli se přistát ve Smolensku, který nepřijímal, místo toho, aby letěli do Minsku.

V pondělí by mělo skončit zkoumání úlomků na místě nehody. Všechny nalezené části by měly být převezeny do leteckého závodu ve Smolensku, kde budou poskládány dohromady.

ČTĚTE TAKÉ:
 Piloti polského letadla neuměli moc rusky, zřejmě uvedli špatnou výšku
 S polským prezidentem měl původně letět i jeho bratr
 Všechno podle plánu, volal polský prezident bratrovi půl hodiny před pádem letadla
 Ostatky polského prezidenta jsou už ve Varšavě, ulice pokryly květiny
Polsko se zahalilo do smutku, lidé drželi dvě minuty ticha

Jazykové problémy

Podle smolenského kontrolora letového provozu Pavla Plusnina, který odpovídal na otázky ruského serveru life.ru, může být jednou z příčin tragédie polského letounu nedorozumění. Piloti zřejmě neuměli dobře rusky. Údajně dělali chyby v číslovkách, takže mohli udat špatnou výšku. [celá zpráva]

Otázkou také je kalibrace přístrojů, na jakou nadmořskou výšku byla nastavena nulová hodnota a zda si piloti byli vědomi, v jaké výšce se skutečně nacházejí. Navíc na západě se už přechází na udávání výšky ve stopách a ne v metrech.