Přímo na letišti se se svým bratrem přišel rozloučit jeho bratr Jaroslaw a Marta Kaczyńská, dcera prezidentského páru, která v jeden den přišla o otce i matku.

Vojáci na varšavském letišti vynášejí rakev s ostatky polského prezidenta Lecha Kaczyńského.

Vojáci na varšavském letišti vynášejí rakev s ostatky polského prezidenta Lecha Kaczyńského.

FOTO: Reuters

Na letišti se po vynesení rakve z letadla konala smuteční mše za prezidenta i dalších 95 lidí, kteří v sobotu zahynuli při katastrofě v ruském Smolensku. "Smutek, žal a bolest nyní cítí celá naše vlast a krajané na všech kontinentech," zaznělo v jejím úvodu z úst arcibiskupa Józefa Kowalczyka.

Truhla s ostatky Kaczyńského byla převezena do prezidentského paláce a poté bude umístěna v kapli, do níž bude mít přístup jen prezidentova rodina. Rozloučit se s Kaczyńským však budou moci později i obyčejní lidé.

Lidé se shromáždili před prezidentským palácem ve Varšavě a položili zde ve znamení úcty k zesnulému Lechu Kaczyńskému květiny.

Lidé se shromáždili před prezidentským palácem ve Varšavě a položili zde ve znamení úcty k zesnulému Lechu Kaczyńskému květiny.

FOTO: Petr Josek, Reuters

Datum pohřbu polské hlavy státu zatím nebylo stanoveno, rozhodne až rodina. Podle některých informací se uskuteční v sobotu.

V Krakově se shromáždily tisíce Poláků, aby při mši uctily zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželku.

V Krakově se shromáždily tisíce Poláků, aby při mši uctily zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželku.

FOTO: Reuters

Na internetu byly zřízeny stránky, na nichž mohou lidé vyjádřit rodinám zesnulých svou soustrast. Komentáře jednohlasně hovoří o strašlivé tragédii, která zemi postihla.

Květiny a svíčky před prezidentským palácem ve Varšavě

Květiny a svíčky před prezidentským palácem ve Varšavě

FOTO: Petr Josek, Reuters

V Moskvě se mezitím zdržují tři týmy polských expertů, mezi nimi i odborníci na letecké katastrofy. Podle posledních zjištění nebyla příčinou pádu letadla technická závada, ale nejspíše se jednalo o chybu pilota, který při opakovaném pokusu o přistání ve špatném počasí se strojem zavadil o vrcholky stromů.

Fotografie polského prezidentského páru, který nešťastně zahynul při letecké katastrofě ve Smolensku, stojí na pietním místě v Tel Avivu.

Fotografie polského prezidentského páru, který nešťastně zahynul při letecké katastrofě ve Smolensku, stojí na pietním místě v Tel Avivu.

FOTO: Reuters

Mluvčí polské vlády Pawel Graś uvedl, že Rusové čekali s otevřením černých skříněk právě na polský tým. Vláda také organizuje transport ostatků z Ruska do Polska ve dvou částech. První letoun z letiště Moskva-Domodědovo, kam byly ze Smolenska ostatky obětí převezeny, by měl přistát ve Varšavě ještě v neděli, druhý bude následovat v pondělí.

Jak uvedl polský velvyslanec v Moskvě Jerzy Bahr, tělo první dámy a manželky prezidenta Marie Kaczyńské zatím nebylo identifikováno.

V neděli jmenoval dočasný prezident Bronislaw Komorowski šéfem prezidentské kanceláře Jacka Michalowského, který dosud působil jako programový ředitel Polsko-americké nadace svobody. Jeho předchůdce v úřadu Wladyslaw Stasiak je mezi oběťmi smolenské katastrofy.

Ruská televize Rossija jako poctu zemřelým členům polské elity při masakru v roce 1940 v neděli večer uvede snímek polského režiséra Andrzeje Wajdy Katyň v hlavním vysílacím čase. Půjde teprve o druhé vysílání tohoto filmu v ruské televizi vůbec.