Letadlo se pokusilo přistát celkem čtyřikrát, kvůli mlze se mu to ale nepovedlo, pilot to tedy zkoušel znova. Podle informací zpravodaje České televize dostal pilot letadla doporučení přistát v běloruském Minsku nebo v Moskvě, rozhodl se ale zkusit přistát znovu, ačkoliv letiště bylo právě kvůli mlze uzavřeno.

"Při přistávání letadlo s největší pravděpodobností zavadilo o stromy a začalo hořet," řekl polským médiím mluvčí ministerstva zahraničí Piotr Paskowski.

Podle svědků letěl stroj nízko nad zemí a byl nakloněný doleva. Křídlem zavadil o strom a pak narazil do země, vyryl v ní hluboký příkop, pak se letadlo roztříštilo a začalo hořet. Jeden ze záchranářů prý říkal, že nemá smysl posílat sanitky.

Prezident letěl do Ruska uctít oběti katyňského masakru, byl na palubě i se svou ženou. Podle informací polských deníků záchranáři vynášejí z trosek letadla oběti. Celý prostor je uzavřený a nikdo se k němu nesmí přiblížit.

Lech Kaczyński s manželkou Mariou

FOTO: John Gress, Reuters

V letadle TU 154 byli i guvernér polské centrální banky Slawomir Skrypek, vojenští hodnostáři, duchovní a novináři.

Polský premiér Donald Tusk okamžitě odletěl z Gdaňsku do Varšavy, mimořádně zasedla vláda.

Rusko ihned zřídilo komisi, která bude neštěstí šetřit, povede ji premiér Vladimir Putin. Na místo neštěstí vyrazil i ruský ministr pro mimořádné události. Své vyšetřování chce vést i Polsko.

Tupolev TU-154 je třímotorový dopravní letoun sovětské výroby. Prototyp vzlétl v roce 1968, od roku 1972 se stroje dostaly do běžného provozu. Donedávna je provozovala i česká armáda a svého času létaly i ve vládní letce.

Stáří stroje ale zřejmě nehrálo při nehodě roli. Velmi pravděpodobně za ni může právě počasí a postup posádky, která chtěla na letišti i přes mlhu přistát.

Čtěte také:
Našly se černé skříňky polského letadla, množí se spekulace o příčině nehody
Polský prezident Kaczyński zemřel při letecké katastrofě
Čeští politici kondolují Polsku, na Hradě zavlaje i polská vlajka
Češi tupolevy vyřadili, množství poruch varovalo
Tragédie, šok i účast rodinám obětí - světoví státníci kondolují Polsku
Prokletá Katyň: Poláci znovu ztratili část své elity
Lech Kaczyński: dětská herecká hvězda, bojovník s korupcí i prezident

Letěl uctít památku masakru

Prezident Kaczyńsky byl na cestě do Smolenska na západě Ruska. Měl uctít památku zastřelených polských důstojníků v katyňském lese v roce 1940. Zločin provedla ruská tajná policie NKVD.

Důstojníci padli do sovětského zajetí v rámci dělení Polska mezi nacistické Německo a Sovětský svaz v září 1939 na základě paktu Molotov-Ribbentrop o neútočení mezi oběma velmocemi. NKVD v Katyni i na jiných místech na jaře 1940 postřílela na 22 000 Poláků, kromě důstojníků také intelektuály nebo policisty.

Sovětský svaz z masakru až do roku 1990 obviňoval nacistické Německo.