Arťom žil v sirotčinci v zapadlém Partizansku na ruském Dálném východě do loňského září, kdy ho prostřednictvím washingtonské agentury adoptovala Terry Hansenová z Shelbyvillu v Tennessee. Podobný osud - tedy adopce do Ameriky - potká v Rusku ročně 1600 osamělých dětí.

Tento čtvrtek se ale dítě objevilo na moskevském letišti se vzkazem osvojitelky, že je chlapec psychicky nestabilní a má násilnickou povahu a psychopatické rysy. "S politováním oznamuji, že v zájmu bezpečnosti mé rodiny, přátel i mé samotné už nechci být matkou tohoto dítěte," psala v dopise Hansenová. Dopis doplnila stížností, že ji ruské úřady během procesu adopce obelhaly.

Ze Shelbyvillu na washingtonské letiště Arťoma doprovodila adoptivní babička Nancy. Vložila mu dopis do ruky a posadila dítě do letadla. Tvrdí, že dítě svěřila letušce a zaplatila 200 dolarů (3750 korun) za to, že ho na letišti převezmou ruské úřady. To se podle agentury AP skutečně stalo - neznámý muž převezl dítě z moskevského letiště do budovy ruského ministerstva školství, kde ho na vrátnici předal a odešel. Dítě mělo ruský pas a propadlá americká víza.

Lavrov požaduje zastavení adopcí

Mediální bouře, která v Moskvě v reakci na případ propukla, v pátek dorazila na ministerstvo zahraničí. Ministr Sergej Lavrov nazval akci adoptivní matky "poslední kapkou" v narážce na osud tří ruských dětí, která v posledních pěti letech po adopci do Spojených států zemřela. Ministr požaduje, aby byly veškeré rozjednané adopce mezi Ruskem a USA pozastaveny, dokud oba státy neuzavřou mezinárodní dohodu regulující povinnosti a odpovědnost adoptivních rodičů.

Washingtonská zprostředkovatelská firma přišla o licenci, americký velvyslanec v Rusku John Beyrle dnes prohlásil, že je případem hluboce šokován a rozezlen. Americká policie případ vyšetřuje, ale žádná obvinění zatím vznesena nebyla.

Podle UNICEF je v Rusku na 740 000 nezaopatřených sirotků.