Dopis je prý součástí korespondence mezi diecézí v Oaklandu a Vatikánem a týká se reverenda Stephena Kiesleho. Vatikán potvrdil pravost Ratzingerova podpisu na dopisu, jinak se odmítl k záležitosti vyjádřit, napsala AP.

Papež už čelí nařčení z toho, že ještě jako kardinál zastavil církevní proces s duchovním Lawrencem Murphym, který v letech 1950-74 pracoval v prestižní škole pro neslyšící děti ve Wisconsinu, kde mohl zneužít až 200 chlapců.

Proces zastavil poté, co Ratzingerovi Murphy napsal, že se za své činy kál a věc je promlčená. [celá zpráva]

Vatikán se k současné aféře, která se v Evropě a USA rozhořela, staví zdrženlivě. Často je bere je jako útok na církev samotnou. je obviňována, že se prohřešky kněží snaží krýt.

Vatikán zveřejnil na webu správný postup biskupů

Vatikán v pátek také oznámil, že na webových stránkách zveřejní a vysvětlí právní postup biskupů v případech obvinění katolických kněží z pedofilních zločinů. Internetový průvodce popisuje kanonické procedury, které biskupové musí dodržovat, když obdrží obvinění ze zneužívání

Církev v Evropě se od počátku roku intenzivně potýká se skandály kolem sexuálního zneužívání dětí kněžími. Desítky případů byly v posledních měsících odhaleny v mnoha evropských zemích včetně Německa. Události staré i několik desetiletí vypluly na povrch také v Irsku, Rakousku, Švýcarsku, Nizozemsku nebo v Itálii. Mnoho jich vyšlo najevo i ve Spojených státech, kde se objevil požadavek, aby Benedikt XVI. svědčil před soudem v několika případech kněží obviněných z pedofilie.