Podle komuniké byla Šaripovová jednoznačně rozpoznána jako teroristka, která se vyhodila do povětří na stanici Lubjanka pod sídlem ruské tajné služby. Údajně byla "manželkou pohlavára banditů Magomedaliho Vagapova působícího v Dagestánu".

Atentátnici, která zaútočila ve stanici metra Lubjanka, poznal na fotografiích její otec, učitel ze střední školy Rasúl Magomedov z dagestánské vsi Balachani. Úřadům se přihlásil sám.

„Na prokuraturu se obrátil otec Rasúl Maghomedov, který vysvětlil, že s manželkou jednoznačně poznali na fotografiích atentátnic zveřejněných na internetu svou dceru Mariam Šaripovovou,“ uvedl Gadži Chajčilajev z dagestánské prokuratury.

Otec viděl svou dceru naposledy v pátek 26. března, v neděli pak Mariam odjela s matkou a nákupy do dagestánské metropole Machačkaly. Tam zašla za kamarádkou . Matce zavolala, ať na ni nečeká a vrátí se domů sama. Od té doby se neozvala. „Můžeme potvrdit, že dívka byla skutečně nezvěstná a několik dní ji hledali,“ dodal Chajčilajev.

Její bratr Iljas byl už dříve odsouzen za členství v nezákonné ozbrojené skupině.

Konec spekulací o identitě   

Tisk dříve uvedl, že na stanici Lubjanka mohla útočit dvacetiletá Marcha Ustarchanovová, vdova po jednom z vůdců čečenských povstalců. [celá zpráva]

Vyšetřovatelé však posléze tuto verzi popřeli.

Nápis ve stanici metra Lubjanka

Nápis ve stanici metra Lubjanka

FOTO: Vladimir Davydov, Reuters

Na stanici Park kultury se odpálila sedmnáctiletá Džanet či Džennet Abdurachmanovová (podle jiných zdrojů Abdullajevová), vdova po veliteli dagestánských povstalců Umalatu Magomedovovi.

Atentáty v moskevském metru si vyžádaly dohromady 40 obětí. [celá zpráva]

Přihlásil s k nim vůdce čečenských rebelů Doku Umarov. [celá zpráva]