Ašurbejli podle agentury RIA Novosti prohlásil, že Rusko v současné době vyvíjí šest nových protiletadlových a protiraketových systémů, které budou zasahovat cíle od mimořádně nízkých výšek až po cíle nad atmosférou ".

"Do roku 2015 bychom měli fyzicky disponovat prostředky protiraketové obrany malého a středního doletu Viťaz, S-400, S-500 a ještě něco navíc," řekl ruský šéfkonstruktér. "Rusko tak bude mít všechny články řetězce vojensko-kosmické obrany."

V příštím roce proběhnou praktické polní zkoušky antiraket středního doletu typu Viťaz. Všechny projektové práce mají vyústit do vlastního ruského systému "vojensko-kosmické obrany". Ten má být dohotoven do roku 2015.

Osvědčený ruský protiraketový systém S-300

Osvědčený ruský protiraketový systém S-300

FOTO: fotobanka Profimedia

 

Systém S-400, který je údajně lepší než Patrioty PAC-3 a může zasahovat cíle vzdálené až 400 kilometrů ve výšce od deseti metrů do 30 kilometrů, je už ve výzbroji ruské armády a chrání Moskvu. Nyní je zřizována třetí baterie.

Čína kupuje protivdušný komplex SA-20

Starší typ S-300 známý na Západě jako SA-20 od Ruska kupuje Čína. Podle Ašurbejliho firma "právě dokončila velký kontrakt na dodávku patnácti systémů S-300 Číně". Antirakety S-300 umí zachytit a sestřelit vzdušné cíle do vzdálenosti až 120 kilometrů, ale v užším spektru výšek než následovník.


Ruská fregata kategorie stealth typu Projekt 20380

FOTO: fotobanka Profimedia

Almaz Antej současně na konci března spustil na vodu druhou korvetu kategorie stealth označovanou jako Projekt 20380, uvedl server Brahmand. Loď je vybavena nejmodernější elektronikou a je navržena tak, aby její radarový odraz byl co nejmenší. Určena je k ničení nepřátelských hladinových lodí, ponorek i letadel.  Nasazena je na Baltu.

Spouštění nové ruské korvety Soobrazitělnyj na vodu v Petrohradu

Spouštění nové ruské korvety Soobrazitělnyj na vodu v Petrohradu

FOTO: fotobanka Profimedia