Dohodu jako první oznámila kancelář francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Agentura AP s odkazem na nejmenované diplomatické zdroje uvedla, že se počítá s kombinovanou pomocí eurozóny, jednotlivých států a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Unijní představitelé tlačili na německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby odsouhlasila pomoc EU zadluženému Řecku. Ta to podmiňovala účastí MMF.

Evropská unie rovněž plánuje vytvoření Evropského měnového fondu, který by koordinoval řízení ekonomik 16 zemí, které používají euro, a zabránil finanční krizi podobné té, v níž se v současnosti Řecko nalézá. Země potřebuje podle odhadů do konce května sehnat zhruba 22 miliard eur (asi 550 miliard korun) především na splátky starých úvěrů.

Řecké veřejné finance se dostaly do potíží po opakovaném falšování statistik. Ukázalo se, že deficit je téměř 13procentní, přičemž EU členským zemí povoluje tři procenta.
Evropská společná měna euro se ve středu propadla na desetiměsíční minimum vůči dolaru poté, co byl snížen rating také Portugalsku, jehož rozpočet se rovněž nachází v hrozivém deficitu.