Podle Junckera nicméně připadá v úvahu bilaterální pomoc, tedy pomoc, kterou by Řecku poskytl některý z členských států eurozóny. Společnou pomoc zakazují unijní smlouvy.

"O tomto nástroji (bilaterální pomoc) jsme ale dnes nerozhodli. To zůstane na summit EU, zbývá totiž dořešit některé technické záležitosti," doplnil Juncker. Návrh pomoci v současnosti připravuje i Evropská komise, ale proti původním spekulacím své představy nenastínila. Podle eurokomisaře pro hospodářské a měnové záležitosti Olliho Rehna tak hodlá učinit až na neformálním jednání ministrů hospodářství a financí eurozóny, které se uskuteční na konci dubna ve španělském Madridu.

Eurozóna tak v podstatě jen zhodnotila řecká úsporná opatření, mezi něž patří mimo jiné zvýšení DPH, daní na luxusní zboží či částečné snížení platů státních úředníků. Ty již dříve uvítala Evropská komise, podle níž budou stačit k naplnění slibu řecké vlády, že letos sníží rozpočtový deficit o čtyři procenta HDP. Juncker ovšem volil opatrnější slova a za "dostatečná" úsporná opatření přímo neoznačil, podle něj jsou "věrohodná".

"Poselství, který vysíláme finančním trhům je takové, že jsme přesvědčeni, že opatření přijatá Řeckem jsou věrohodná," řekl.