Henri Salmide se narodil jako Heinz Stahlschmidt a během války sloužil v německém námořnictvu. S postupem spojeneckých armád velení v srpnu 1944 rozhodlo o zničení přístavu v Bordeaux a Stahlschmidt se měl podílet na přípravách. Namísto toho ale vyhodil do povětří bunkr s rozbuškami a časovými spínači, které měly být k demolici použity.

Podle historiků muž svým činem zachránil na 3500 lidských životů. V poválečném Německu byl ale považován za zrádce a proto se do Bordeaux vrátil, přijal francouzské jméno a pracoval u přístavních hasičů. Rodný Dortmund poprvé od války navštívil až v roce 2001.

„Moje rodina byli hugenoti a já jsem se zachoval podle svého křesťanského svědomí. Nemohl jsem dopustit záměrné zničení přístavu, kdy byla válka jasně prohraná,“ řekl v roce 1997 Stahlschmidt agentuře Reuters. Ke zničení bunkru ho vyzvalo vedení místního odboje, které mu za to slíbilo ochranu ve Francii. V jeho adoptivní zemi ale dlouho čin výraznou odezvu neměl. Státní poctu Legion d'Honneur Stahlschmidt - Salmide obdržel teprve v roce 2000.